Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że pracodawca będący firmą francuską, którego akcje (...)

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że pracodawca będący firmą francuską, którego akcje są dopuszczone do obrotu publicznego (notowane na giełdzie) zaproponował swoim pracownikom Program Akcjonariatu Pracowniczego. Program powyższy umożliwia pracownikom zakup akcji pracodawcy po cenie o 20% niższej od aktualnej giełdowej. Dodatkowo pracodawca będzie zwracał swoim pracownikom część kosztów poniesionych na zakup tych akcji. Jakie są skutki podatkowe zakupu tych akcji, a następnie ich sprzedaży we Francji?

W świetle art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) świadczenia pieniężne uzyskane od pracodawcy, stanowiące zwrot części kosztów poniesionych na nabycie akcji stanowi przychód ze stosunku pracy, opodatkowany według tych samych jak wynagrodzenie za pracę zasad.

Zgodnie bowiem z powołanym przepisem, w związku z art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody ze stosunku pracy uważa się otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu naźródło finansowania tych wypłat iświadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki i nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależne od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Porady prawne

Zatem od kwoty zwróconego przez pracodawcę świadczenia pieniężnego (poniesionego przez pracownika na nabycie akcji) zakład pracy, stosownie do art. 31 powołanej wyżej ustawy jest obowiązany obliczyć i pobrać zaliczkę na podatek dochodowy według zasad określonych w art. 32 tej ustawy, podatnik zaś obowiązany jest w zeznaniu rocznym wykazać te świadczenia z innymi przychodami uzyskanymi w roku podatkowym ze stosunku pracy.

Natomiast udzielona przez pracodawcę bonifikata w wysokości 20% przy zakupie akcji w stosunku do ceny giełdowej, będzie miała znaczenie dopiero przy sprzedaży akcji.

Nabywając bowiem akcje po cenie niższej o 20% od ceny rynkowej, podatnik nie uzyskał przychodu w momencie ich nabycia - w myśl art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepis ten stanowi, iż przychodami z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3 są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Tak więc przychód z udzielonego przez pracodawcę upustu przy zakupie akcji powstanie dopiero w momencie sprzedaży tych akcji.

Przy odpłatnym zbyciu akcji koszty uzyskania przychodu ustala się zgodnie z przepisem art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepis ten stanowi, iż nie uważa się za koszt uzyskania przychodów, wydatków poniesionych na nabycie akcji, wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodów przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia tych akcji.

Zgodnie z art. 3 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, osoby fizyczne , jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, tj. obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów.

Przepis powyższy stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Zgodnie z art. 21 ust. 1 umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Francuskiej (Dz.U. z 1997 r. Nr 1, poz. 5) części dochodu osoby mającej miejsce zamieszkania w jednym z Umawiających się Państw, bez względu na to skąd pochodzą, a o których nie było mowy w poprzednich artykułach niniejszej umowy (co dotyczy m.in. akcji) podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie.

Powyższe oznacza, iż uzyskany przez podatnika we Francji dochód ze sprzedaży akcji, będzie podlegał opodatkowaniu w Polsce wedłu ogólnych zasad wynikających z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - tj. w zeznaniu rocznym, według skali podatkowej określonej w art. 27 ust. 1 tej ustawy.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika