1) Czy jest możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania darowizny dokonanej na cele kultu religijnego (...)

1) Czy jest możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania darowizny dokonanej na cele kultu religijnego oraz na działalność charytatywno-opiekuńczą prowadzoną przez parafię Kościoła Ewangielicko-Augsburskiego?
2) Czy osoba niepełnosprawna może odliczyć od podstawy opodatkowania wydatki poniesione na masaż leczniczy, konsultacje lekarskie w przychodni leczniczo-rehabilitacyjnej, adaptację mieszkania dostosowującą je do ograniczonych możliwości poruszania się?
3) Czy dokonanie wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej zrealizuje cel systematycznego oszczędzania w kasie mieszkaniowej?

Ad.1 Stosownie do art.26 ust.1 pkt 9 lit.b ustawy z dnia 26.07.1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity-Dz.U. z 2000 roku Nr 14, poz.176 z późn.zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2004 roku podstawę obliczenia podatku pomniejsza się o kwoty darowizn przekazanych wyłącznie na cele kultu religijnego w wysokości dokonanej darowizny, nie więcej jednak niż 350zł.

Wysokość wydatków na ten cel ustala się na podstawie dowodu wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego, a w przypadku darowizny innej niż pieniężna-dokumentem, z którego wynika wartość tej darowizny oraz oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu.Darowizny na działalność charytatywno-opiekuńczą prowadzoną przez kościelne osoby prawne mogą być odliczane w pełnej wysokości, bowiem zastosowanie mają tu przepisy szczególne w stosunku do regulacji zawartej w art. 26 ust. 1 pkt 9 lit.b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Porady prawne

W tym przypadku będzie to art. 34 ustawy z dnia 13.05.1994 roku o stosunku Państwa do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. Nr 73, poz. 323 z późn. zm.). Jednakże nieodłącznym warunkiem wyłączenia takiej darowizny z podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych jest spełnienie dwóch przesłanek, tj. posiadanie dowodu wpłaty na rachunek obdarowanego lub w przypadku darowizny innej niż pieniężna - dokumentu, z którego wynika wartość darowizny oraz sprawozdania dotyczącego jej przeznaczenia.

Ad.2 Stosownie do treści art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podstawę obliczenia podatku stanowi dochód po odliczeniu wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne. Poprzez wydatki ponoszone na cele rehebilitacyjne, w myśl zapisu art. 26 ust. 7a ustawy o podatku dochodowym, uważa się wydatki poniesione na:

1.adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności,

2.przystosowanie pojazdów mechanicznych do potrzeb wynikających z niepełnosprawności,

3.zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń, narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności,z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego,

4.zakup wydawnictw i materiałów (pomocy) szkoleniowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności,

5.odpłatność za pobyt na turnusie rehabilitacyjnym,

6.odpłatność za pobyt na leczeniu w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego, za pobyt w zakładzie rehabilitacji leczniczej, zakładach opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych oraz odpłatność za zabiegi rehabilitacyjne,

7.opłacenie przewodników osób niewidomych I i II grupy inwalidztwa oraz osób z niepełnosprawnością narządu ruchu, zaliczonych do I grupy inwalidztwa, w kwocie nie przekraczającej w roku podatkowym 2.280,00zł,

8.utrzymanie przez osoby niewidome, o których mowa powyżej psa przewodnika - w wysokości nie przekraczającej w roku podatkowym kwoty, o której mowa powyżej,

9.opiekę pielęgniarską w domu nad osobą niepełnosprawną w okresie przewlekłej choroby uniemożliwiającej poruszanie się oraz usługi opiekuńcze świadczone dla osób niepełnosprawnych zaliczonych do I grupy inwalidztwa.

10.opłacenie tłumacza języka migowego,

11.kolonie i obozy dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej oraz dzieci osób niepełnosprawnych, które nie ukończyły 25 roku życia,

12.leki - w wysokości stanowiącej różnicę pomiędzy faktycznie poniesionymi wydatkami w danym miesiącu a kwotą 100zł jeśli lekarz specjalista stwierdzi, że osoba niepełnosprawna powinna stosować określone leki (stale lub czasowo),

13.odpłatny, konieczny przewóz na niezbędne zabiegi leczniczo - rehebilitacyjne:a) osoby niepełnosprawnej - karetką transportu sanitarnego,b) osoby niepełnosprawnej, zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa oraz dzieci niepełnosprawnych do lat 16 - również innymi niż karetki transportu sanitarnego środkami przewozu,

14.używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność osoby niepełnosprawnej zaliczonej do I i II grupy inwalidztwa lub podanika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną zaliczoną do I i II grupy inwalidztwa albo dzieci niepełnosprawne , które nie ukończyły 16 roku życia, dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo - rehebilitacyjne - w wysokości nie przekraczającej w roku podatkowym kwoty 2.280,00zł,

15.odpłatne przejazdy środkami transportu publicznego związane z pobytem :a) na turnusie rehabilitacyjnym,b) w zakładach, o których mowa w pkt 6,c) koloniach i obozach dla dzieci i młodzieży , o których mowa w pkt 11.

Wydatki, o których mowa powyżej podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie były sfinansowane (dofinansowane) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych albo nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek innej formie. W przypadku gdy wydatki były częściowo finansowane (dofinansowane) z tych funduszy (środków), odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą sfinansowaną (dofinansowaną) z tych funduszy (środków) lub kwotą zwróconą w jakiejkolwiek formie.

Podstawą odliczenia w/w wydatków - z wyjątkiem wydatków, o których mowa w pkt 7, 8 i 14 w/w art. 26 ust. 7a w/w ustawy o podatku dochodowym, jest - zgodnie z art. 26 ust. 7c w/w ustawy - posiadanie dowodu poniesienia tych wydatków. Drugim warunkiem umożliwiającym skorzystanie z tego odliczenia, jest posiadanie przez osobę, której wydatek dotyczy:

1. orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach,

2. decyzji przyznającej rentę z tytułu częściowej lub całkowitej niezdolności do pracy albo rentę szkoleniową,

3. orzeczenia o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów.

Oznacza to, iż po spełnieniu wskazanych powyżej warunków, podatnik ma prawo do odliczenia w ramach ulgi określonej w art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym o osób fizycznych jedynie tych wydatków, które wymienione zostały w ust. 7a art. 26. , a zatem wydatki poniesione przez osobę niepełnosprawną na masaż leczniczy oraz adaptację mieszkania, mogą być odliczone od dochodu uzyskanego w roku, w którym zostały poniesione, jeżeli wynikają z potrzeb niepełnosprawności. Brak jest natomiast możliwości odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków poniesionych na konsultacje lekarskie w przychodni leczniczo-rehabilitacyjnej.

Ad.3 Stosownie do art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 26.10.1995 roku o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U. z 1995 roku Nr 133, poz. 654 z późn.zm.) celami systematycznego oszczędzania są cele służące zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych, a mianowicie:

1. nabycie, budowa, przebudowa, rozbudowa lub nadbudowa domu albo lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębna nieruchomość,

2. uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

3. remont domu lub lokalu, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem bieżącej konserwacji i odnowienia mieszkania,

4. spłata kredytu bankowego zaciągniętego na cele wymienione w pkt 1-3,

5. nabycie działki budowlanej lub jej części pod budowę domu jednorodzinnego lub budynku mieszkalnego, w którym jest lub będzie znajdować się lokal mieszkalny oszczędzającego.

Gdy środki zgromadzone na jednym rachunku i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową nie zostały przeznaczone na cel wymieniony w umowie o kredyt kontraktowy lub zostały wydatkowane na cel inny niż cele systematycznego oszczędzania, wówczas , zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 21.11.2001 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. z 2001 roku Nr 134, poz. 1509), zastosowanie mają przepisy art. 27a ust. 13 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ( w brzmieniu obowiązującym przed dniem 01.01.2002 roku), tj. podatnik jest obowiązany doliczyć kwoty uprzednio odliczone z tego tytułu do podatku należnego za rok, w którym nastapiło wycofanie środków.

Jak wynika z pisma,wycofane środki podatnik zamierza przeznaczyć na fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej na potrzeby bieżącej konserwacji nieruchomości wspólnej. W tym przypadku cel systematycznego oszczędzania nie zostanie zrealizowany i podatnik będzie zobowiązany do zwrotu ulgi podatkowej, o czym mowa w art.27a ust.13 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 01.01.2002 roku.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika