Czy można obniżyć podatek należny o podatek naliczony z faktury, która nie zawiera numeru NIP sprzedawcy (...)

Czy można obniżyć podatek należny o podatek naliczony z faktury, która nie zawiera numeru NIP sprzedawcy a jedynie REGON?

Stosownie do przepisu art. 19 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.) podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych ze sprzedażą opodatkowaną. W rozumieniu ust. 2 art. 19 ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach stwierdzających nabycie towarów i usług.

Zgodnie z przepisem § 35 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr.27, poz. 268 z późn. zm.) faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży , powinna zawierać co najmniej numery identyfikacji podatkowej albo numery tymczasowe sprzedawcy i nabywcy.

Porady prawne

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż od 1 listopada 2002r. Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w pawilonie, który stoi na dzierżawionym od dzielnicy miasta gruncie. Z tego tytułu Urząd dzielnicy, będący płatnikiem VAT wystawia Podatnikowi co miesiąc fakturę, która jednak nie zawiera numeru NIP sprzedawcy a jedynie REGON.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz stan faktyczny tut. organ podatkowy stwierdza, iż Podatnik ma prawo do obniżania kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących dzierżawę gruntu.

Jednakże zgodnie z przepisem art. 19 ust. 3b ustawy o VAT jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminie, określonym w art 19 ust. 3 pkt w/w ustawy, może obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji dla podatku od towarów i usług, nie później jednak niż w ciągu roku, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym podatnik nabył prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika