Jaką stawką należy opodatkować usługi pośrednictwa przy sprzedaży biletów lotniczych na przeloty (...)

Jaką stawką należy opodatkować usługi pośrednictwa przy sprzedaży biletów lotniczych na przeloty krajowe i międzynarodowe?

Z przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego wynika, iż podatnik jako pośrednik sprzedaje bilety lotnicze na przeloty międzynarodowe i krajowe. Prowizja z tytułu sprzedaży biletów pobierana jest częściowo od klienta w formie opłaty, na którą wystawiana jest faktura VAT, a częściowo od linii lotniczych.

Kwestia opodatkowania tego rodzaju usług zależy od okoliczności czy mamy do czynienia z usługami pośrednictwa związanymi z transportem międzynarodowym czy z transportem krajowym.

    W przypadku pośredniczenia przy sprzedaży biletów lotniczych na przeloty międzynarodowe zgodnie z przepisem art. 83 ust. 1 pkt 23 w związku z ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do usług transportu międzynarodowego, przez które rozumie się m.in. usługi pośrednictwa związane z usługami przewozu osób środkami transportu morskiego, lotniczego i kolejowego:
  1. z miejsca wyjazdu na terytorium kraju do miejsca przyjazdu poza terytorium kraju,
  2. z miejsca wyjazdu poza terytorium kraju do miejsca przyjazdu na terytorium kraju,
  3. z miejsca wyjazdu poza terytorium kraju do miejsca przyjazdu poza terytorium kraju, jeżeli trasa przebiegała na pewnym odcinku przez terytorium kraju (tranzyt).

Wobec powyższego prowizja pobierana przez podatnika z tytułu sprzedaży biletów na przeloty międzynarodowe zdaniem tut. organu podatkowego opodatkowana jest stawką 0%.Dodatkowa opłata pobierana bezpośrednio od klientów za wystawienie i sprzedaż biletu może stanowić jedną z pozycji kalkulacyjnych usługi pośrednictwa. Fakt, że uzyskana opłata nie będzie ujęta w wartości biletu lotniczego nie wpływa na opodatkowanie ww. usługi.

Porady prawne

Natomiast w przypadku pośrednictwa w sprzedaży biletów lotniczych na przeloty krajowe, zarówno ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, jak i jakiekolwiek rozporządzenia wykonawcze do niej nie zawierają odpowiednika § 66 ust. 1 pkt 5 uchylonego z dniem 1 maja 2004r. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm). Zgodnie z tym przepisem 7% stawkę podatku stosowało się dla usług świadczonych na podstawie umów agencyjnych, zlecenia i pośrednictwa lub innych umów o podobnym charakterze związanych ze świadczeniem usług w zakresie turystyki oraz sprzedażą biletów dotyczących przewozu osób kolejami, taborem samochodowym, wodnym i lotniczym oraz środkami komunikacji miejskiej. W związku z powyższym tutejszy organ podatkowy stwierdza, iż usługi pośrednictwa przy sprzedaży biletów na przeloty krajowe opodatkowane są stawką 22%.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika