Czy działalność gospodarcza prowadzona wraz ze zmiennikiem polegajaca na przewozie osób taksóką (...)

Czy działalność gospodarcza prowadzona wraz ze zmiennikiem polegajaca na przewozie osób taksóką osobową, upoważnia do podniesienia kwoty zwolnienia podmiotowego powyżej 10000 EUR?

Stosownie do przepisu art. 113 ust. 1 oraz ust. 5 w/w ustawy zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10 000 euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. Obowiazek podatkowy powstaje z momentem przekroczenia tej kwoty, a opodatkowaniu podlega nadwyżka sprzedaży ponad tę kwotę.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że Podatnik wspólnie z żoną jako zmiennikiem wykonuje działalność gospodarczą w zakresie przewozu osób taksówką osobową (małżonkowie posiadają odrębne zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej). Kasa rejestrująca zamontowana w samochodzie rejestruje obroty obydwu kierowców, zaś Strona opłaca podatek w formie kary podatkowej w wysokości 100% stawki podatku + 50% za zmiennika (stosownie do przepisów ustawy z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, Dz.U Nr 144, poz. 930 z późn. zm.), przy czym decyzja ustalająca wysokość stawki karty podatkowej wystawiona została na p. Artura Równiewicza jako osobę prowadzącą działalność gospodarczą (żona figuruje w niej jako zmiennik).

Porady prawne

Biorąc pod uwagę powyższe oraz stan faktyczny tut. organ podatkowy stwierdza, że zmiennik nie świadczy usług we własnym imieniu i na własny rachunek i nie wykonuje samodzielnie działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług. Czynności w ramach prowadzonej działalności gospodarczej przewozu osób taksówką wykonuje tylko małżonek, na którego wystawiono kartę podatkową i on korzysta ze zryczałtowanej formy opodatkowania w podatku dochodowym. W związku z tym zwolnienie z art. 113 ust. 1 oraz ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług dotyczy tylko p. Artura Równiewicza, który będzie zwolniony od podatku dopóki wartość sprzedaży opodatkowanej łącznie w poprzednim roku podatkowym nie przekroczy kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10 000 euro, przy czym do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. Obowiazek podatkowy powstaje z momentem przekroczenia tej kwoty.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika