Czy świadczenie usług w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dla swojego pracodawcy, z którym (...)

Czy świadczenie usług w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dla swojego pracodawcy, z którym podatnika łączy stosunek pracy powoduje powstanie obowiazku podatkowego?

Zgodnie z przepisem art. 15 ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą nie uznaje się czynności wykonywanych przez osobę fizyczną na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące umowy zlecenia albo umowy o dzieło, jeżeli umowę taką zawarła z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy, lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy.

Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego wynika, że jest on zatrudniony na podstawie umowy o pracę, świadcząc jednocześnie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej usługi dla swojego pracodawcy, które nie wchodzą w zakres umowy o pracę i nie były wykonywane w ramach łączącego strony stosunku pracy.

Porady prawne

Biorąc powyższe pod uwagę oraz stan faktyczny tut. Urząd stwierdza, że wykonywanie przez Podatnika, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, czynności na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o podobnym charakterze na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy, na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług nie jest samodzielnie wykonywaną działalnością gospodarczą i nie powoduje powstania obowiązku podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług.

Ponadto, z przepisu art. 87 § 1 ustawy z dnia ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. ? Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) wynika, że jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy prowadzący działalność gospodarczą obowiązani są na żądanie kupującego lub usługobiorcy wystawić rachunek potwierdzający dokonanie sprzedaży lub wykonanie usługi. A zatem na podstawie przedstawionego stanu faktycznego tut. organ podatkowy stwierdza, iż podatnik nie ma obowiązku wystawiania rachunków potwierdzających wykonywane czynności.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika