Czy przysługuje prawo do odliczenia poniesionych wydatków w ramach ulgi na remont i modernizację lokalu (...)

Czy przysługuje prawo do odliczenia poniesionych wydatków w ramach ulgi na remont i modernizację lokalu mieszkalnego w następującej sytuacji: W dniu 1.08.2003 r. podpisałam umowę przedwstępną kupna/sprzedaży mieszkania od developera w formie aktu notarialnego z wpisem roszczeń do księgi wieczystej. Odbiór lokalu (zgodnie z protokołem odbioru końcowego) nastąpił w dniu 29.09.2003 r. Akt notarialny przenoszący własność lokalu podpisano w dniu 19.12.2003 r. Po formalnym odbiorze lokalu (tj. po 29.09.2003 r.) poniosłam następujące - udokumentowane fakturami VAT - wydatki na remont i modernizację lokalu mieszkalnego: zamek Gerda do drzwi wejściowych, zawiasy do drzwi wewnętrznych, płyta gazowa do zabudowy, piekarnik elektryczny do zabudowy, parkiet (deszczułka podłogowa lita), lakier, klej do parkietu, rozcieńczalnik, listwy podtynkowe, maskownica (do obłożenia glazurą), pianka montażowa, profil mosiężny/aluminiowy (połączenie pomiędzy parkietem a terakotą), glazura, gres, terakota, fuga, listwy do glazury, silikon, klej do glazury, krzyżyki, farby, masa szpachlowa, baterie: zlewozmywakowa, umywalkowa, wannowa z ?zawieszką na prysznic?, wąż elastyczny stalowy do baterii umywalkowej, zlew, usługa gazowni ?nagazowanie instalacji? (podłączenie gazomierza itp.), przyłącze gazowe, pasta uszczelniająca UNIPAK (m. in. do przyłączenia płyty gazowej do instalacji gazowej), zaprawa wyrównująca, śruby do sedesu, sedes, deska sedesowa, złączka uniwersalna WC, wanna, umywalka, półsyfon, szafka pod umywalkę (przymocowana do ściany za pomocą wkrętu, na niej znajduje się umywalka), unigrunt.

Na podstawie art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym na 2003 rok (jedn. tekst ? Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację ? zajmowanego na podstawie tytułu prawnego ? budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów.

Porady prawne

Wysokość wydatków na remont i modernizację lokalu mieszkalnego ? zgodnie z art. 27a ust. 6 pkt 1 - ustala się na podstawie faktury wystawionej wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, nie korzystającego ze zwolnienia od tego podatku, lub dowodu odprawy celnej.

Za tytuł prawny do lokalu mieszkalnego, o którym mowa wyżej, uważa się między innymi:
- własność,
- umowę użyczenia,
- umowę najmu lub dzierżawy,
- inny stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo podatnika do korzystania z lokalu mieszkalnego.

Zakres i rodzaje wydatków objętych ulgą remontową wymienione zostały w rozporządzeniu Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z 21 grudnia 1996 r. w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy (Dz. U. Nr 156, poz. 788).

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek informuje, że w przedstawionym powyżej stanie faktycznym i prawnym przysługuje Pani prawo do dokonania odliczeń od podatku za 2003 rok z tytułu ulgi remontowej i uwzględnienia w jej ramach wymienionych wydatków. W związku z powyższym Pani stanowisko zawarte w zapytaniu jest słuszne.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika