Jaką stawką podatku od towarów i usług należy opodatkować ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego (...)

Jaką stawką podatku od towarów i usług należy opodatkować ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo oraz ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokali.

Na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 15.04.2004r. (data wpływu 19.04.2004r.), będące prośbą o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii dotyczącej wysokości stawki podatku od towarów i usług dla czynności wymienionych w art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), stosownie do swojej właściwości Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa ? Ursynów informuje, iż:

    Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów. Przez dostawę towarów, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jako właściciel, w tym również, zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 5 w/w ustawy:
  • ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego,
  • ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu,
  • przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu,
  • ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu,
  • przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 w/w ustawy zwalnia się od podatku dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy, przy czym zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe. Ponadto, zgodnie z art. 43 ust. 7 w/w ustawy zwolnienie to nie ma zastosowania w przypadku, o którym mowa w art. 29 ust. 8 w/w ustawy a mianowicie jeżeli w okresie 5 lat od ustanowienia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego jest zawierana umowa o przekształcenie przysługującego członkowi prawa na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu lub ustanowienie w miejsce tego prawa odrębnej własności lokalu. Zatem przekształcenie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego na własnościowe prawo do tego lokalu oraz ustanowienie odrębnej własności lokalu w miejsce spółdzielczego prawa lokatorskiego do tego lokalu, zwolnione jest od podatku od towarów i usług, jeżeli dokonywane jest po 5 latach od ustanowienia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu.

Natomiast, stosownie do art. 153 ust. 2 w/w ustawy nie podlega w ogóle opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług przekształcenie przysługującego członkowi spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu lub ustanowienie w miejsce tego prawa odrębnej własności lokalu ? jeżeli ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego oraz zasiedlenie tego lokalu nastąpiło przed dniem 1 maja 2004r.

Do dnia 31 grudnia 2007r., zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 3 lit. 3 w/w ustawy:

  • przekształcenie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu
  • przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu mieszkalnego lub własności domu jednorodzinnego

opodatkowane jest stawką podatku od towarów i usług 0%.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika