Kiedy powstaje przychód w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych gdy podatnik pobierze (...)

Kiedy powstaje przychód w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych gdy podatnik pobierze zaliczkę w wysokości 100% na poczet przyszłych dostaw.

Według przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego wynika, że spółka pobrała na poczet przyszłych dostaw zaliczkę w wysokości 100%. Dostawy zostaną zrealizowane za kilka miesięcy. W ciągu 7 dni od momentu przyjęcia zamówienia spółka wystawia fakturę VAT. Zdaniem spółki kwota netto wynikająca z wystawionej faktury powinna być zaksięgowana na konto przychodów przyszłych okresów. Z konta przychodów przyszłych okresów wyksięgować należy kwotę netto w momencie wydania towaru na konto przychody ze sprzedaży i wówczas powstanie przychód z działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychód z działalności gospodarczej o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Jednocześnie przepis art. 14 ust. 3 cyt ustawy stanowi, że do przychodów , o których mowa w ust. 1 i 2 nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług , które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych.

Porady prawne

Naczelnik Urzędu Skarbowego podziela pogląd Spółki na temat momentu powstania przychodów z działalności gospodarczej w podatku dochodowym. Z tym, że z brzmienia art. 41 ust.1 obowiązującej od 1 stycznia 2002 r. znowelizowanej ustawy o rachunkowości / Dz U. NR 121, poz. 591 ze zm./ wynika, że wpływ i rozliczenie zaliczek następuje na koncie - ?Rozliczenie międzyokresowe przychodów.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika