Zwracam się z prośbą o wyjaśnienie kwestii opodatkowania dochodów uzyskanych w USA przy następującym (...)

Zwracam się z prośbą o wyjaśnienie kwestii opodatkowania dochodów uzyskanych w USA przy następującym stanie faktycznym:
Wykonywanie pracy ma się odbywać w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej na podstawie porozumienia między moim obecnym polskim pracodawcą, pracodawcą amerykańskim oraz mną. Zgodnie z tym porozumieniem pracę mam wykonywać w USA od połowy października 2004 r. do kwietnia 2006 r. W tym okresie będę przebywał na stałe w USA, gdzie również będę podlegał wszelkim obowiązkom podatkowym.
Czy osiągnięte z tytułu pracy w USA dochody będą także podlegały opodatkowaniu w Polsce w poszczególnych latach podatkowych.

Zgodnie z art. 3, ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) zwanej dalej ?ustawą? osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Natomiast zgodnie z art. 3, ust. 2a ustawy osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów z pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie stosunku służbowego lub stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia, oraz od innych dochodów osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy). Z powyższego wynika, ze kluczową kwestią, od której zależy zakres obowiązku podatkowego jest miejsce zamieszkania.

Porady prawne

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w 2004 r. przez część roku będzie Pan mieszkał w Polsce natomiast od połowy października Pana miejscem zamieszkania będzie terytorium USA. W 2004 r. na terytorium obu tych państw będzie Pan również uzyskiwał dochody. Natomiast od 1 stycznia 2005 r. będzie Pan uzyskiwał dochody tylko na terytorium USA.Zgodnie z postanowieniami umowy miedzy Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o uniknięciu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylania się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu z dnia 08.10.1974 r. (Dz. U. z 1976r. Nr 31, poz. 178) do dochodów uzyskanych na terytorium USA, ma zastosowanie metoda odliczenia podatku zapłaconego za granicą.

Zgodnie z art. 27 ust. 9 ustawy jeżeli podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1, osiąga również dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania nie stanowi o zastosowaniu metody określonej w ust. 8 tegoż artykułu, dochody te łączy się z dochodami ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W tym przypadku od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu w obcym państwie. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w państwie obcym.
W tym celu kwotę podatku obliczonego wg skali od łącznych dochodów uzyskanych za granicą i w Polsce należy pomnożyć przez kwotę dochodu uzyskanego za granicą a następnie podzielić przez kwotę łącznego dochodu uzyskanego za granicą i w Polsce.
W związku z powyższym, za 2004 r. jest Pan zobowiązany złożyć zeznanie podatkowe w Polsce, zgodnie z miejscem zamieszkania w ostatnim dniu pobytu w kraju, wykazując dochody uzyskane w Polsce i za granicą (USA), stosując wyżej opisaną metodę odliczenia podatku zapłaconego za granicą.
Jeżeli natomiast chodzi o zasady opodatkowania dochodów osiągniętych przez Pana w USA po dniu 1 stycznia 2005 r. zgodnie z przepisami obowiązującymi w 2004 r. nie będzie Pan podlegał obowiązkowi podatkowemu w Polsce (pod warunkiem, że nie uzyska Pan dochodów w Polsce). Nadmienia się jednak, iż regulacje zawarte w w/w przepisach w latach następnych mogą ulec zmianie.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika