czy będę mogła skorzystać z odliczenia od podatku dochodowego za 2005 rok w ramach ulgi remontowej, (...)

czy będę mogła skorzystać z odliczenia od podatku dochodowego za 2005 rok w ramach ulgi remontowej, wydatku poniesionego na zakup drzwi wejściowych do lokalu, w przypadku gdy kontrahent nie wystawił mi faktury VAT?

Na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 z późn. zm.) oraz art. 27a ust. 1 pkt. 1 oraz ust. 6 pkt. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) - w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2003 roku, w związku z art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 14 lutego 2006 roku (data wpływu: 17 luty 2006 r.), uzupełnionego pismem z dnia 15 marca 2006 r. w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego

Porady prawne

p o s t a n o w i ł

nie podzielić Pani stanowiska, dotyczącego możliwości skorzystania z odliczenia w zeznaniu o wysokości osiągniętego w 2005 roku dochodu - ulgi na remont i modernizację lokalu mieszkalnego z tytułu poniesionego wydatku na zakup drzwi wejściowych do lokalu mieszkalnego, w sytuacji gdy nie posiada Pani faktury VAT na zakup w/w wydatku.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 14 lutego 2006 roku zwróciła się Pani z wnioskiem o udzielenie interpretacji co do zakresu stosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych, który to wniosek zawierał następujące pytanie:

czy będę mogła skorzystać z odliczenia od podatku dochodowego za 2005 rok w ramach ulgi remontowej, wydatku poniesionego na zakup drzwi wejściowych do lokalu, w przypadku gdy kontrahent nie wystawił mi faktury VAT?

Stan faktyczny: W dniu 20 listopada 2005 roku zakupiła Pani drzwi wejściowe do lokalu, do którego posiada Pani tytuł prawny. 20 listopada 2005 roku, zawarła Pani umowę kredytową na zakup drzwi drewnianych. Pomimo zapłaty, kontrahent nie wystawił Pani faktury VAT, za w/w zakup, a drzwi wymagają reklamacji, która jest bezskuteczna.

Stanowisko wnioskodawcy jest następujące: zdaniem Strony w zeznaniu o wysokości osiągniętego w 2005 roku dochodu, będzie mogła skorzystać z ulgi remontowej i odliczyć zakup drzwi wejściowych do lokalu, mimo braku faktury.

Ocena prawna w/w stanowiska wnioskodawcy: zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.)- w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2003 roku, podatek dochodowy zmniejsza się, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów.

Zgodnie z art. 27a ust. 6 pkt. 1 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wysokość wydatków na cele wymienione w ust. 1 pkt. 1 (remont i modernizacja) ustala się na podstawie faktury wystawionej wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku, lub dowodu odprawy celnej, a w przypadku wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej - na podstawie dowodu tej wpłaty.

W świetle powołanych przepisów oraz przedstawionego przez Panią stanu faktycznego, należy stwierdzić, że nie może Pani skorzystać z ulgi na remont i modernizację lokalu mieszkalnego, w związku z poniesionym wydatkiem za zakup drzwi wejściowych do lokalu, do którego posiada Pani tytuł prawny, gdyż ustawodawca uzależnił możliwość dokonania w/w odliczenia, na podstawie posiadanych przez podatnika faktur VAT wystawionych wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku. Tak więc biorąc pod uwagę powyższe uzasadnienie organ podatkowy postanawia jak w sentencji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika