Prowadzimy jako małżonkowie działalność gospodarczą w formie dwuosobowej spółki cywilnej. Spółka (...)

Prowadzimy jako małżonkowie działalność gospodarczą w formie dwuosobowej spółki cywilnej. Spółka podpisała umowę z developerem na zakup pawilonu usługowo handlowego. Kredyt na sfinansowanie zakupu pawilonu zostanie udzielony wspólnikom (małżonkom) jako osobom fizycznym. Po oddaniu pawilonu do użytkowania zostanie on wprowadzony do ewidencji środków trwałych. Czy spółka będzie mogła zaliczać do kosztów uzyskania przychodów wpłacone odsetki od w/w kredytu?

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodu z poszczególnych źródeł są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
Powyższe oznacza, że wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo ? skutkowym z przychodami, w tym służą zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów.
Kosztami uzyskania przychodów są więc koszty bezpośrednio i pośrednio związane z uzyskanym przychodem oraz koszty dotyczące całokształtu źródła przychodu podatnika.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że jako małżonkowie prowadzą Państwo pozarolniczą działalność gospodarczą.
Spółka podpisała z developerem umowę na zakup pawilonu usługowo handlowego.
Na powyższą inwestycję zamierzają Państwo zaciągnąć kredyt, z tym, że kredyt zostanie udzielony Państwu jako osobom fizycznym, ze względu na fakt, iż wspólnicy spółki osiągają dochody nie tylko z działalności gospodarczej. Po oddaniu pawilonu do użytkowania zostanie on wprowadzony do ewidencji środków trwałych spółki w cenie jego nabycia.

Porady prawne

Biorąc pod uwagę powyższe spłacone odsetki od kredytu bankowego będą mogli Państwo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu z uwagi na istniejący bezpośredni związek pomiędzy ponoszonym wydatkiem a źródłem przychodu.
Powyższy stan prawny dotyczy jednak odsetek od kredytu bankowego, spłacanych po okresie realizacji inwestycji i przekazaniu środka trwałego do użytkowania, gdyż zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 33 , wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ? nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odsetek, prowizji i różnic kursowych od pożyczek (kredytów) zwiększających koszty inwestycji w okresie realizowania tych inwestycji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika