Czy w związku z Ustawą z dnia 29 sierpnia 2005 roku o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków (...)

Czy w związku z Ustawą z dnia 29 sierpnia 2005 roku o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. Nr 177, poz. 1468), należy mi się ten zwrot, jako osobie fizycznej wynajmującej lokale na mieszkanie z nakazu administracyjnego i na sklep, jeśli faktury były ujęte w kosztach najmu?

W dniu 07 kwietnia 2006 roku zwróciła się Pani z wnioskiem o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych. Wniosek, o którym mowa wyżej zawierał następujące pytanie:

czy w związku z Ustawą z dnia 29 sierpnia 2005 roku o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. Nr 177, poz. 1468), należy mi się ten zwrot, jako osobie fizycznej wynajmującej lokale na mieszkanie z nakazu administracyjnego i na sklep, jeśli faktury były ujęte w kosztach najmu?

Stan faktyczny: z przedstawionego w Pani piśmie stanu faktycznego wynika, że jest Pani właścicielką domu położonego w XXXXX. Z nakazu administracyjnego wynajmuje Pani znajdujące się w nim lokale na cele mieszkalne i na sklep. W okresie od 01 maja 2004 roku oraz w roku 2005 w kamienicy został przeprowadzony częściowy remont. Faktury na zakup materiałów budowlanych zostały ujęte w kosztach najmu. Ponadto w w/w okresie nie była Pani podatnikiem podatku VAT.

Porady prawne

Stanowisko wnioskodawcy jest następujące: zdaniem Strony przysługuje jej zwrot VAT na zasadach ustawy z dnia 29 sierpnia 2005 roku o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. z 2005 roku, Nr 177, poz. 1468) w związku z wydatkami poniesionymi na remont budynku mieszkalnego.

Ocena prawna w/w stanowiska wnioskodawcy:zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 2005 roku o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. Nr 177, poz. 1468), osoba fizyczna ma prawo do zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych m.in. w związku z:
- budową budynku mieszkalnego
- nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstał lokal mieszkalny spełniający wymagania określone w odrębnych przepisach;
- remontem budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego

Natomiast w myśl art. 4 ust. 1 w/w ustawy z dnia 29 sierpnia 2005 roku prawo do zwrotu, o którym mowa w art. 3 ust. 1 przysługuje pod warunkiem, że osoba fizyczna lub jej małżonek nie dokonywali czynności, o których mowa w art. 3 ust. 1 jako podatnicy podatku dochodowego od towarów i usług w celu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.

Usługi w zakresie wynajmowania lub dzierżawienia nieruchomości o charakterze mieszkalnym na własny rachunek, z wyłączeniem wynajmu lokali w budynkach mieszkalnych na cele inne niż mieszkaniowe zwolnione zostały od podatku od towarów i usług ? stosownie do załącznika Nr 4 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.). Fakt wymienienia tej czynności (wynajmu) jako zwolnionej z VAT, powoduje, iż co do zasady podlega ona opodatkowaniu tym podatkiem.
Zatem dokonując wynajmu nieruchomości lub lokali mieszkalnych na cele mieszkalne jako osoba podlegająca co do zasady opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (korzystająca jedynie ze zwolnienia przedmiotowego) nie może Pani ubiegać się o zwrot części podatku VAT, od wydatków związanych z taka nieruchomością lub lokalem, poniesionych w czasie kiedy nieruchomości lub lokal był przedmiotem wynajmu.

Biorąc pod uwagę powyższe uzasadnienie organ podatkowy postanawia jak w sentencji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika