- czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej możemy odliczyć od dochodu kwoty, które wpłacamy co miesiąc (...)

- czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej możemy odliczyć od dochodu kwoty, które wpłacamy co miesiąc za pobyt naszej niepełnosprawnej córki w Domu Pomocy Społecznej? - zakładając, że przysługuje nam prawo do skorzystania z ulgi, czy możemy dokonać korekty zeznań podatkowych za lata 2003 ? 2005?

Na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60, z późn. zm.) oraz art. 26 ust. 1 pkt. 6 oraz ust. 7a ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola po rozpatrzeniu Państwa wniosku z dnia .... 2006 roku uzupełnionego pismem z dnia .... 2006 r., w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

p o s t a n o w i ł

nie podzielić Państwa stanowiska, dotyczącego prawa do odliczenia od dochodu wydatków ponoszonych w związku pobytem niepełnosprawnej córki w Domu Pomocy Społecznej? w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Porady prawne

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 24 maja 2005 roku zwrócili się Państwo z wnioskiem o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych, który to wniosek zawierał następujące pytania:czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej możemy odliczyć od dochodu kwoty, które wpłacamy co miesiąc za pobyt naszej niepełnosprawnej córki w Domu Pomocy Społecznej?zakładając, że przysługuje nam prawo do skorzystania z ulgi, czy możemy dokonać korekty zeznań podatkowych za lata 2003 ? 2005?

Stan faktyczny: Podatnicy zgodnie z decyzją Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy z dnia ...2003 roku Nr .../03 dokonują co miesiąc wpłat na rzecz Domu Pomocy Społecznej, w którym przebywa ich chora na dziecięce porażenie mózgowe, córka. Dziecko nie siedzi, nie mówi, nie zgłasza potrzeb fizjologicznych i jest opóźniona w rozwoju w stopniu znacznym.Pani K. jest rencistką, z orzeczeniem-niezdolna do pracy i samodzielnej egzystencji. Od 1999 roku jest sparaliżowana prawostronnie. Podatnicy mają na utrzymaniu jeszcze dwoje dzieci i nie są w stanie opiekować się niepełnosprawnym dzieckiem, dlatego dziecko musiało się znaleźć w Domu Pomocy Społecznej.

Stanowisko wnioskodawcy jest następujące: Strona uważa, że może skorzystać z odliczenia wpłat na rzecz Domu Pomocy Społecznej w ramach ulgi rehabilitacyjnej oraz przysługuje jej prawo do złożenia korekt zeznań o wysokości osiągniętego dochodu za lata 2003 ? 2005 .

Ocena prawna w/w stanowiska wnioskodawcy: zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt. 6 ustawy z dnia ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 28-30 oraz art. 30a-30c, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1,2,4,4a-4e, ust. 6 lub art. 24b ust. 1 i 2 lub art. 25, po odliczeniu kwot wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.
W myśl art. 26 ust. 7a pkt. 6 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za wydatki, o których mowa w ust. 1 pkt. 6, uważa się wydatki poniesione na odpłatność za pobyt na leczenie w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego, za pobyt w zakładzie rehabilitacji leczniczej, zakładach opiekuńczo ? leczniczych i pielęgnacyjnych oraz odpłatność za zabiegi rehabilitacyjne.
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje pojęcia ?zakładu opiekuńczo-leczniczego? czy też ?zakładu pielęgnacyjno-leczniczego?, dlatego też w niniejszej sprawie, należy odnieść się do odrębnych przepisów, w tym przypadku do ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 roku o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. z 1991 roku, Nr 91, poz. 408 z późn. zm.).
Ustawa ta nie wymienia jednak w swej treści domów pomocy społecznej jako placówek realizujących zadania z zakresu ochrony zdrowia lub rehabilitacji leczniczej.
Dom Pomocy Społecznej, w którym przebywa Państwa córka, działa na podstawie przepisów ustawy z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej (Dz. U z 2004 r. Nr 64, poz. 593 z późn. zm.), a nie o zakładach opieki zdrowotnej. Zajmuje się zapewnieniem całodobowej opieki, zaspokajaniem potrzeb w zakresie zamieszkania, wyżywienia, niezbędnych usług medycznych. Działania te nie służą więc leczeniu, rehabilitacji czy przywracaniu sprawności fizycznej i psychicznej jak w przypadku zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego lub rehabilitacji leczniczej, ale mają na celu zapewnienie opieki w stopniu umożliwiającym godne życie osobom tam przebywającym.

Tak więc biorąc pod uwagę powyższe uzasadnienie organ podatkowy informuje, że w opisanej powyżej przez Państwa sytuacji, brak jest podstaw do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej dotyczącej wpłat na rzecz Domu Pomocy Społecznej oraz złożenia korekt zeznań o wysokości osiągniętego dochodu za lata 2003 ? 2005 w części dotyczącej powyższego odliczenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika