Czy po zarejestrowaniu działalności i załatwieniu związanych z tym formalności możliwe jest przyjęcie (...)

Czy po zarejestrowaniu działalności i załatwieniu związanych z tym formalności możliwe jest przyjęcie opodatkowania liniowego 19% od osiągniętego dochodu?Czy nadal będę mógł przychód z wynajmowanego mieszkania opodatkowywać w formie ryczałtu zgodnie ze złożonym w Urzędzie Skarbowym oświadczeniem?

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. Nr 8 z 2005r., poz.60 z późn.zm.) oraz art. ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia .....02.2006r. w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola uznał stanowisko wnioskodawcy jako prawidłowe
w sprawie skorzystania z opodatkowania dochodów uzyskanych z pozarolniczej działalności gospodarczej podatkiem liniowym oraz opodatkowania przychodów z najmu zryczałtowanym podatkiem dochodowym

Porady prawne

U Z A S A D N I E N I E

W dniu .....02.2006r. zwrócił się Pan z wnioskiem o udzielenie interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych, który to wniosek zawierał m.in. następujące pytania:
czy po zarejestrowaniu działalności i załatwieniu związanych z tym formalności możliwe jest przyjęcie opodatkowania liniowego 19% od osiągniętego dochodu?
czy nadal będę mógł przychód z wynajmowanego mieszkania opodatkowywać w formie ryczałtu zgodnie ze złożonym w Urzędzie Skarbowym oświadczeniem?

Stan faktyczny: do końca 2005 roku Podatnik był zatrudniony w firmie państwowej i płacił podatek na zasadach ogólnych wg. skali podatkowej 19, 30, 40%.
Niezależnie od tego wynajmował i w dalszym ciągu wynajmuje mieszkanie od którego po uprzednim złożeniu stosownego oświadczenia płaci podatek w formie ryczałtu wg. skali 8,5, 20% (zgodnie z Dz.U. Nr 144, poz. 950 z późn.zm).
Z dniem 01.01.2006 roku Podatnik odszedł z zatrudniającej go firmy i przez najbliższe trzy lata będzie otrzymywał rekompensatę finansową od byłego pracodawcy od której odprowadzi podatek dochodowy na zasadach ogólnych.
Obecnie Podatnik chce podjąć usługową działalność gospodarczą w formie samozatrudnienia - usługi nie będą świadczone dla dotychczasowego pracodawcy.
Stanowisko wnioskodawcy jest następujące: zdaniem Podatnika, może on rozliczać się z Urzędem Skarbowym według przedstawionych powyżej trzech różnych sposobów opodatkowania, gdyż dotyczą one trzech różnych, niezależnych od siebie sfer działalności i związanych z nimi przychodów.
Ocena prawna w/w stanowiska wnioskodawcy - W świetle ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /jednolity tekst Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm./ działalność gospodarcza oraz najem stanowią dwa odrębne źródła przychodów określone odpowiednio w art. 10 ust. 1 pkt 3 oraz art. 10 ust. 1 pkt 6 tej ustawy.
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 i 6 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłami przychodów są:
- pozarolnicza działalność gospodarcza,
- najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.
Zgodnie z art. 9a ust. 2 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c.

W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. W myśl art. 9a ust. 3 jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub w formie spółki nie mającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:
1.wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub
2.wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym
-w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c (...).
Natomiast przepisy ustawy z dnia 20.11.1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) przewidują możliwość opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym przychodów z najmu, dzierżawy i umów o podobnym charakterze.
Jak wynika z art. 6 ust. 1b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych przychodów uzyskiwanych z najmu (podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze) mogą wybrać osoby, które równocześnie prowadzą działalność gospodarczą i dotyczy to również tych podatników, którzy ze względu na rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej są wyłączeni z tej formy opodatkowania.
Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, że wynajmowany lokal nie będzie środkiem trwałym w działalności gospodarczej, którą zamierza Pan rozpocząć, zatem zgodnie z wyżej cytowanym art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi odrębne źródło przychodów. Dokonał Pan wyboru formy opodatkowania przychodów z tytułu najmu zryczałtowanym podatkiem dochodowym oraz zamierza Pan złożyć stosowne oświadczenie o wyborze opodatkowania dochodów osiągniętych z działalności gospodarczej 19 % podatkiem liniowym. Spełnia Pan również warunki, o których mowa w cytowanym powyżej art. 9a ust. 3 - usługi nie będą świadczone na rzecz dotychczasowego pracodawcy.
Nie ma wobec tego przeszkód, aby opodatkować przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej 19% podatkiem liniowym, a przychody z najmu jako odrębne źródło przychodów nie związane z prowadzoną działalnością gospodarczą zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika