1. Czy w opisanej sytuacji, składając rozliczenie roczne na druku PIT-36L powinienem:a) skompensować (...)

1. Czy w opisanej sytuacji, składając rozliczenie roczne na druku PIT-36L powinienem:
a) skompensować przychody oraz koszty z obydwu źródeł, a tym samym zmniejszyć mój roczny dochód uzyskany z działalności o stratę wynikającą z mojego udziału w spółce cywilnej?
b) wyliczyć podatek dochodowy od dochodu osiągniętego z działalności gospodarczej, zaś dane o stracie ze spółki cywilnej umieścić informacyjnie w stosownych polach PITu oraz załącznika B, a następnie rozliczać tę stratę w latach kolejnych z dochodu osiągniętego przez spółkę cywilną zgodnie z art. 9.3 ustawy?

2. Czy ? kontynuując w/w działalności ? w trakcie roku podatkowego 2006, rozliczając się drukiem PIT 5L, przy założeniu jw. (tj. jedno ze źródeł przynosi narastająco stratę, drugie zaś dochód) kompensuję przychody i koszty z obydwu źródeł, wyliczając podatek z powstałego w ten sposób dochodu łącznego?


Na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. ? Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. Nr 8 z 2005r., poz.60 z późn.zm.) oraz art. 44 ust. 6 i art. 45 ust. 1a § 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia ........2006r., w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola uznał stanowisko wnioskodawcy jako prawidłowe
w sprawie skompensowania przychodów oraz kosztów z działalności gospodarczej prowadzonej na własne nazwisko oraz w formie spółki cywilnej opodatkowanych podatkiem liniowym

Porady prawne


U Z A S A D N I E N I E


W dniu ...........2006r. zwrócił się Pan z wnioskiem o udzielenie interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych, który to wniosek zawierał następujące pytania:

1. czy w opisanej sytuacji, składając rozliczenie roczne na druku PIT-36L powinienem:

a. skompensować przychody oraz koszty z obydwu źródeł, a tym samym zmniejszyć mój roczny dochód uzyskany z działalności o stratę wynikającą z mojego udziału w spółce cywilnej?
b. wyliczyć podatek dochodowy od dochodu osiągniętego z działalności gospodarczej, zaś dane o stracie ze spółki cywilnej umieścić informacyjnie w stosownych polach PITu oraz załącznika B, a następnie rozliczać tę stratę w latach kolejnych z dochodu osiągniętego przez spółkę cywilną zgodnie z art. 9.3 ustawy?

2. czy ? kontynuując w/w działalności ? w trakcie roku podatkowego 2006, rozliczając się drukiem PIT 5L, przy założeniu jw. (tj. jedno ze źródeł przynosi narastająco stratę, drugie zaś dochód) kompensuję przychody i koszty z obydwu źródeł, wyliczając podatek z powstałego w ten sposób dochodu łącznego?

Stan faktyczny:podatnik jako osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną liniowym podatkiem dochodowym. Dodatkowo, od połowy ubiegłego roku został wspólnikiem spółki cywilnej, a dochody z niej zadeklarował opodatkowywać również liniowym podatkiem dochodowym. Przedmiot działalności obu źródeł przychodów Podatnika jest zupełnie różny, różne jest też miejsce wykonywania działalności, dla każdego źródła przychodów prowadzona jest odrębna podatkowa książka przychodów i rozchodów. Za rok podatkowy 2005 z tytułu działalności gospodarczej Podatnik osiągnął dochód, zaś rozpoczynająca swą działalność spółka wykazała stratę.
Stanowisko wnioskodawcy jest następujące: Wnioskodawca w przedmiotowej sprawie ( prowadzenie działalności gospodarczej w dwóch zupełnie różnych źródłach, uzyskując ? na razie ? dochód z jednego, a stratę z drugiego źródła) kompensuje w okresie rozliczeniowym przychody z obydwu źródeł, to samo czyni z kosztami i wylicza podatek od powstałego w ten sposób dochodu łącznego. Informację o poszczególnych źródłach dochodu przedstawia w odpowiednich rubrykach PIT-u 5L. Powyższa zasada ma również zastosowanie do rozliczenia rocznego.
Ocena prawna w/w stanowiska wnioskodawcy ? zgodnie z art. 45 ust. 1a § 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.) podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym odrębne zeznania, według ustalonych wzorów, o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu (poniesionej straty) z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach określonych w art. 30c.
W Pana przypadku, osiągając przychody jednocześnie z działalności prowadzonej osobiście i w formie spółki cywilnej, w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) PIT-36L, należy zsumować przychody oraz koszty z działalności prowadzonej samodzielnie oraz w formie spółki cywilnej, które ogółem stanowią jedno źródło przychodu, a w konsekwencji zmniejszyć roczny dochód uzyskany z działalności o stratę wynikającą z udziału w spółce cywilnej.
Zgodnie z art. 44 ust. 6 w/w ustawy w terminach płatności zaliczek (tj. do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni) za miesiące od stycznia do listopada podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym deklaracje według ustalonego wzoru o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku.
Wykazane w deklaracji na zaliczkę miesięczną na podatek dochodowy według stawki 19% PIT-5L wartość przychodów, kosztów i dochodów/strat, osiągniętych z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie, jak również z udziału w spółkach niemających osobowości prawnej, po zsumowaniu stanowią podstawę do określenia kwoty dochodu, która podlega opodatkowaniu.
Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, iż przedstawiony przez Pana sposób wyliczenia podatku jest prawidłowy.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika