Czy wartość faktury, wystawionej na podstawie zawartej z firmą medyczną umowy na świadczenie usług (...)

Czy wartość faktury, wystawionej na podstawie zawartej z firmą medyczną umowy na świadczenie usług medycznych z zakresu medycyny pracy, jak również wykonywanie badań lekarskich nie obowiązkowych, zależnych od bieżących potrzeb pracowników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, którą stanowi kwota abonamentu pomnożona przez ilość uprawnionych pracowników, będzie kosztem uzyskania przychodów dla spółki z ograniczoną odpowiedzialnością?
Do faktury dołączona jest imienna specyfikacja pracowników. Wartość faktury uzależniona jest wyłącznie od liczby uprawnionych osób i jest stała, bez względu na to, czy uprawnieni pracownicy skorzystali w danym okresie rozliczeniowym z jakiegokolwiek świadczenia. Firma medyczna nie wystawia imiennych rachunków za skorzystanie z konkretnych usług przez konkretnych pracowników.


Na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 z późn.zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 20.06.2006r. (data wpływu 22.06.2006r.), uzupełnionego w dniu 24.07.2006r. w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego,

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola uznał stanowisko wnioskodawcy w sprawie:

zaliczenia w całości do kosztów uzyskania przychodów, kosztów abonamentu za świadczone przez firmę medyczną usługi medyczne z zakresu medycyny pracy oraz wykonywanie badań lekarskich, nie obowiązkowych, zależnych od bieżących potrzeb pracowników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, za nieprawidłowe.

Porady prawne


U Z A S A D N I E N I E

Stan faktyczny:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zawarła z firmą medyczną umowę na świadczenie usług medycznych z zakresu medycyny pracy, jak również wykonywanie badań lekarskich nie obowiązkowych, zależnych od bieżących potrzeb pracowników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W ramach umowy firma medyczna wystawia co miesięczną fakturę. Wartość faktury stanowi kwota abonamentu pomnożona przez ilość uprawnionych pracowników, do faktury dołączona jest imienna specyfikacja pracowników. Wartość ta, uzależniona jest wyłącznie od liczby uprawnionych osób i jest stała, bez względu na to, czy uprawnieni pracownicy skorzystali w danym okresie rozliczeniowym z jakiegokolwiek świadczenia. Firma medyczna nie wystawia imiennych rachunków za skorzystanie z konkretnych usług przez konkretnych pracowników.

Zapytanie:

Czy wartość faktury będzie kosztem uzyskania przychodów dla spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ?

Stanowisko wnioskodawcy:

Wartość faktury w całości będzie stanowić koszty uzyskania przychodów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Stanowisko organu podatkowego:

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 65 ustawy z 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54 poz. 654 z późn. zm.) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów związanych z finansowaniem świadczeń zdrowotnych przez pracodawcę na rzecz pracowników, z wyjątkiem poniesionych kosztów świadczeń zdrowotnych, do których ponoszenia zobowiązują pracodawcę przepisy kodeksu pracy oraz innych ustaw. W myśl art. 229 § 1-6 ustawy z 26.06.1974r. Kodeks pracy (tekst jedn. Dz. U. z 1998r. Nr 21 poz. 94 z późn.zm.) badania wstępne, okresowe i kontrolne badania lekarskie przeprowadzane są na koszt pracodawcy. Ponadto pracodawca ponosi inne koszty profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami, niezbędnej z uwagi na warunki pracy, co wynika z art. 229 § 6 ww. ustawy Kodeks pracy . Jak wynika z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 27.06.1997r. o służbie medycyny pracy (tekst jedn. Dz. U. z 2004r. Nr 125, poz. 1317) profilaktyczna opieka zdrowotna to ogół działań zapobiegających powstawaniu i szerzeniu się niekorzystnych skutków zdrowotnych, które w sposób bezpośredni lub pośredni mają związek z warunkami albo charakterem pracy. Do takich działań można zaliczyć organizowanie i udzielanie pierwszej pomocy medycznej w nagłych wypadkach, które wystąpiły w miejscu pracy, monitorowanie stanu zdrowia osób pracujących, zaliczanych do grup szczególnego ryzyka, (młodociani, niepełnosprawni, kobiety w wieku rozrodczym i ciężarne), wykonywanie badań umożliwiających wczesną diagnostykę chorób zawodowych i innych chorób związanych z wykonywaną pracą. Zatem, pracodawca może ponosić koszty profilaktycznej opieki medycznej, związanej ze specyfiką wykonywanej pracy oraz badań profilaktycznych niezbędnych z uwagi na charakter pracy. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że wykonywane badania lekarskie, poza usługami medycznymi z zakresu medycyny pracy, nie są obowiązkowe lecz zależne od bieżących potrzeb pracowników. Badania nie są związane ze specyfiką oraz charakterem wykonywanej pracy. W związku z powyższym ponoszenie przez pracodawcę kosztów wszystkich badań, nie związanych z profilaktyką zawodową nie może być uznane za koszt uzyskania przychodów spółki. Zdaniem organu podatkowego, wartość faktury obejmująca koszt abonamentu nie będzie kosztem uzyskania przychodów dla spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, gdyż zgodnie z cytowanym art. 16 ust. 1 pkt 65 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kosztem uzyskania przychodów mogą być świadczenia zdrowotne, do których ponoszenia zobowiązują pracodawcę przepisy kodeksu pracy oraz innych ustaw.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika