Czy w przypadku wniesienia wkładu niepieniżnego w postaci przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy z dnia (...)

Czy w przypadku wniesienia wkładu niepieniżnego w postaci przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy z dnia 23.04.1964r - Kodeks cywilny ma zastosowanie art 16 ust. 1 pkt 63 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych

Na podstawie art. 14 a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 18.08.2006r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego odnośnie zastosowania art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Wola uznał stanowisko wnioskodawcy przedstawione w ww. wniosku za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Stan faktyczny opisany we wniosku spółki z dnia 18.08.2006r.:

Porady prawne

Sp. z o.o zamierza wnieść do innej Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55 #185; ustawy z dnia 23.04.1964r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964r nr 16 poz. 93 z późn. zm.). W skład wnoszonego przedsiębiorstwa wchodzą m. in. środki trwałe, wartości niematerialne i prawne, należności związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, umowy z kontrahentami, księgi handlowe. Ponadto na Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością przejdą również wszystkie zobowiązania związane z wnoszonym przedsiębiorstwem. W zamian za wniesiony wkład niepieniężny Sp. z o.o. otrzyma udziały w kapitale zakładowym Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Stanowisko wnioskodawcy jest następujące:

W odniesieniu do transakcji wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa nie ma zastosowania art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54 poz. 654 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.Art. 16 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zawiera zamknięty katalog wydatków, które nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d ww. ustawy nie uważa się za koszt uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych w formie wkładu niepieniężnego, od tej części ich wartości, która nie została przekazana na utworzenie lub podwyższenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej.

W przypadku wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa powyższy zapis nie ma zastosowania, gdyż środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne są tylko jedynym z elementów całego kompleksu składników majątkowych. Ich wyodrębnienie na poszczególne składniki majątku trwałego następuje dla celów amortyzacji, której należy dokonywać zgodnie z art. 16a - 16m ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Należy zatem stwierdzić, że przepis art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d nie ma zastosowania w sytuacji, gdy jako wkład niepieniężny wnoszone jest przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55 #185; ustawy z dnia 23.04.1964r - Kodeks cywilny lecz dotyczy środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych nabytych w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. Zatem Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola postanowił jak w sentencji.


Referencje IBPB3/423-465/08/AP, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika