Czy uczniowie gimnazjów osiągna przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób (...)

Czy uczniowie gimnazjów osiągna przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w związku z udziałem w programie nauki języka angielskiego finansowanego w całości przez fundację ?

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola na podstawie art.14a - 14 d ustawy z 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005r. nr.8 poz.60 z późn.zm.) w związku z wnioskiem z dnia 21.06.2006r.

postanawia

że stanowisko płatnika zawarte w wyżej wymienionym wniosku jest nieprawidłowe

UZASADNIENIE

Z wniosku z dnia 21.06.2006r. w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznch wynika:

Porady prawne

Stan faktyczny

-fundacja rozpoczyna w 2006r. realizację programu nauki języka angielskiego dla młodzieży szkół gimnazjalnych z terenów wiejskich ( z 96 gmin szczególnie zagrożnych bezrobociem strukturalnym)

Celem programu jest zwiększenie szans edukacyjnych młodzieży z terenów wiejskich przez umożliwienie uczniom szkół gimnazjalnych nauki języka angielskiego.

Nauka od nowego roku szkolnego będzie się odbywać metodą korespondencyjną. Kolejne etapy programu realizowanego również przy współracy z zainteresowanymi gminami przewidują udział uczniów m.in w olimpiadzie językowej, stacjonarnym obozie językowym oraz ( dla najlepszych uczniów ) kursie językowym za granicą.

Cały omawiany program - w tym nadzór merytoryczny i metodyczny nauczania języka angielskiego , będzie realizowany przez szkołę językową o zasięgu ogólnopolskim , wybraną przez fundację .Szkoła ta, realizująca program na zlecenie fundacji, będzie odpowiedzialna za przebieg poszczególnych etapów programu zgodnie z przyjętym harmonogramem.

Rozliczania kosztów programu będą dokonywane bezpośrednio pomiędzy fundacją a wspomnianą szkołą językową

Pytanie płatnika

- czy uczniowie gimnazjów osiągną przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w związku z udziałem w programie nauki języka angielskiego finansowanego w całości przez fundację ?

Stanowisko płatnika

wartość nakładów finansowanych w ramach działalności statutowej fundacji na realizację omawianego programu nauczania języka angielskiego nie stanowi przychodu w rozumieniu art.10 ust.1 pkt.9 w związku z art.20 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz.U nr.14 z 2000r.poz.176 z późn. zm. )

Nieodpłatny udział uczniów gimnazjów w omawianym programie nauki języka angielskiego przez szkołę językową a finansowanym w całości przez fundację nie stanowi również stypendium szkolnego , które może korzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych do wysokości 380, 00 zł. miesięcznie po spełnieniu warunków z art.21 ust.1 pkt.40b ustawy z dnia 26lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U nr.1 14 z 2000r. poz. 176 z późn. zm.)

ocena prawna

-zgodnie z art.11 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. nr.14 z 2000r. poz.176 z póżn. zm.) przychodami z zastrzeżeniem art. 14 - 16 , art.17 ust. 1 pkt.6 i 9 , art.19 i art.20 ust.3 są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń .

W związku z powyższym nieodpłatny udział w realizacji programu nauki języka angielskiego jest przychodem określonym w art.11 ust.1 o podatku dochodowym od osób fizycznych wyżej cytowanej ustawy.

Zwolnienia przedmiotowe od podatku dochodowego zostały określone w art.21 , 52, 52a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych .

Zwolnienia od podatku jako wyjątek od zasady powszechności i równości opodatkowania muszą być interpretowane bez dokonywania wykładni rozszerzającej jak i zwężającej danego przepisu podatkowego. Wyjątek od zasady musi być interpretowany ściśle , zgodnie z zasadami wykładni językowej.

W związku z powyższym uczniowie gimnazjów korzystajac z programu nauki języka angielskiego organizowanego przez fundację osiągają przychód należący zgodnie z art.20 ust.1 cytowanej ustawy do przychodów z inych źródeł podlegający opodatkowaniu na zasadach ogólnych .

Zgodnie z art.42 a cytowanej ustawy osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej , które dokonują wypłaty należności lub świadczeń o których mowa w art.20 ust.1 z wyjątkiem dochodów (przychodów) wymienionych w art.21, art.52,art.52a i art.52 c oraz dochodów od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku od których nie są obowiązane pobierać zaliczki na podatek lub zryczłtowanego podatku dochodowego są obowiązane sporzadzić informacje według ustalonego wzoru PIT-8C o wysokości przychodów i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu , którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika .

Z uwagi na powyższe organ podatkowy postanowił jak w sentencji.

Powyższych informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę i przepisy prawa podatkowego obowiązujące w dniu złożenia wniosku.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika , płatnika lub inkasenta , wiąże natomiast właściwe organy podsatkowe o organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia zgodnie z art. 14b Ordynacji podatkowej.

Na niniejsze postanowienie stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie siedmiu dni od daty doręczenia postanowienia .


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika