Czy sprzedaż lokalu mieszkalnego będzie zwolniona od podatku od towarów i usług?

Czy sprzedaż lokalu mieszkalnego będzie zwolniona od podatku od towarów i usług?

Na podstawie art. 14a § 1, 3, 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.), art. 2 pkt 12 i 14, art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r Nr 54 poz. 535 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku Strony z dnia 24.07.2006r. (data wpływu: 27.07.2006r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego /podatku od towarów i usług/, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Wolapostanowiłuznać stanowisko wnioskodawcy dotyczące zastosowania stawki podatku od towarów i usług przy sprzedaży lokalu mieszkalnego za prawidłowe

Porady prawne

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 24.07.2006r. (data wpływu: 27.07.2006r.) Strona zwróciła się o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług.
Z przedmiotowego wniosku wynika:
Stan faktyczny
Strona zamierza sprzedać lokal mieszkalny (własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego), uprzednio nabyty na rynku wtórnym ze stawką podatku od towarów i usług w wysokości 0%.Od chwili zakupu ww. lokalu i włączenia go w skład majątku spółka ponosi związane z nim wydatki eksploatacyjne (w tym m.in. opłaty na rzecz wspólnoty mieszkaniowej, rachunki za dostawę mediów, podatek od nieruchomości oraz opłatę z tytułu użytkowania wieczystego gruntu), jednak lokal nie był nigdy fizycznie wykorzystany przez spółkę, nie był też dotychczas wynajmowany ani użyczany osobom trzecim, mimo że nie było ku temu żadnych przeszkód faktycznych i prawnych.
Zapytanie
Czy sprzedaż ww. lokalu będzie zwolniona od podatku od towarów i usług?
Stanowisko wnioskodawcy
Zadaniem składającego zapytanie sprzedaż ww. lokalu będzie zwolniona od podatku od towarów i usług.

Działając na podstawie art. 14a § 1, 3, 4 ww. ustawy Ordynacja podatkowa, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola rozpatrzył przedmiotowy wniosek i postanowił uznać stanowisko podatnika w nim zawarte za prawidłowe.
Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy
Jak wynika z przepisu art. 43 ust 1 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r Nr 54 poz. 535 z późn. zm.) /zwanej dalej ustawą/, zwalnia się od podatku dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów lub ich części, które mają być zasiedlone po raz pierwszy; zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe.
Zgodnie z art. 2 pkt 12 ustawy pod pojęciem obiektów budownictwa mieszkaniowego kryją się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania (...), natomiast pierwsze zasiedlenie zdefiniowane zostało w art 2 pkt 14 ustawy jako wydanie pierwszemu nabywcy lub pierwszemu użytkownikowi obiektu budownictwa mieszkaniowego lub ich części do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu.
Z powyższych przepisów wynika, że opisany we wniosku lokal mieszkalny zaliczyć należy do kategorii obiektów budownictwa mieszkalnego, a jego sprzedaż podlega zwolnieniu od podatku od towarów i usług pod warunkiem, że:
1)był on wcześniej zasiedlony lub zamieszkały ? tzn. wydany został pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi oraz
2)przeznaczony jest na cele mieszkaniowe.
Z przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego wynika, że ww. lokal należy uznać za zasiedlony, nastąpiło bowiem wydanie mu jako nabywcy obiektu, dlatego Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, że sprzedaż lokalu będzie podlegała zwolnieniu przedmiotowemu od podatku od towarów i usług o ile jego przeznaczeniem będą cele mieszkaniowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika