Czy w przypadku odsprzedaży uprzednio zaimportowanych usług telekomunikacyjnych podatek należny od (...)

Czy w przypadku odsprzedaży uprzednio zaimportowanych usług telekomunikacyjnych podatek należny od importu usług wchodzi do podstawy obliczenia podatku należnego przy wystawieniu faktury na pracownika lub grupę regionalną?

Na podstawie art. 14a § 1, 3, 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.), art. 29 ust. 1 i 17 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Strony z dnia 26.06.2006r. sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego /podatku od towarów i usług/, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Wolap o s t a n o w i łuznać stanowisko wnioskodawcy dotyczące opodatkowania podatkiem od towarów i usług odsprzedaży uprzednio zaimportowanych usług telekomunikacyjnych ? za nieprawidłowe

UZASADNIENIE

Porady prawne

Wnioskiem z dnia 26.06.2006r. strona zwróciła się w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług.
Z przedmiotowego wniosku wynika:
Stan faktyczny
Podatnik jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług zarejestrowanym dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych. Wykonuje działalność naukowo-badawczą, związaną z prowadzeniem stacji polarnej w Norwegii na Spitsbergenie. Zakupy związane z jej utrzymaniem finansowane są z dotacji na utrzymanie Specjalnego Urządzenia Badawczego (SPUB). Wnioskodawca nie zalicza ich do obrotów ewidencjonując w rejestrze ,,zakupy związane ze sprzedażą nieopodatkowana lub zwolnioną?. Natomiast cześć zakupów, która przeznaczona jest na utrzymanie stacji, ale nie jest finansowana z dotacji zalicza je do zakupów związanych ze sprzedażą opodatkowaną lub zwolnioną. Podatnik otrzymuje od operatora amerykańskiego rachunek (Invoice) za rozmowy telefoniczne. Wnioskodawca wycenia i oblicza VAT należny od importu usług, jednocześnie ustalając podatek naliczony od tej części rachunku, która dotyczy rozmów prywatnych pracowników lub tzw. grup regionalnych.Obciąża rachunkiem pracowników i inne instytuty i szkoły wyższe wystawiając faktury VAT na rozmowy telefoniczne.
Zapytanie
Czy w przypadku odsprzedaży uprzednio zaimportowanych usług telekomunikacyjnych podatek należny od importu usług wchodzi do podstawy obliczenia podatku należnego przy wystawieniu faktury na pracownika lub grupę regionalną?
Stanowisko wnioskodawcy
Zdaniem składającego zapytanie ? w przypadku odsprzedaży uprzednio zaimportowanych usług telekomunikacyjnych podatek należny od importu usług wchodzi do podstawy obliczenia podatku należnego przy wystawieniu faktury na pracownika lub grupę regionalną.

Działając na podstawie art. 14a § 1, 3, 4 ww. ustawy Ordynacja podatkowa, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola rozpatrzył przedmiotowy wniosek i postanowił uznać stanowisko podatnika w nim zawarte za nieprawidłowe.
cena prawna stanowiska wnioskodawcy
Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.Natomiast zgodnie z art. 29 ust 17 ustawy podstawą opodatkowania w imporcie usług jest kwota, którą usługobiorca jest obowiązany zapłacić, z wyjątkiem gdy wartość usługi została wliczona do podstawy opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów zgodnie z art. 31 ust.

2 pkt 2 lub wartość usługi ? na podstawie odrębnych przepisów ? zwiększa wartość celną importowanego towaru albo w przypadku gdy podatek został rozliczony przez usługodawcę.
Ustawa z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) /zwana dalej ustawą/ jak i wydane na jej podstawie akty wykonawcze nie regulują zagadnienia refakturowania. Jednak przyjęta praktyka, jak i orzecznictwo dopuszczają sytuacje, w których koszty niektórych usług, których odbiorcą jest inny podmiot niż podmiot obciążony przez ich wykonawcę mogą być w ramach zawartych umów przenoszone na faktycznego odbiorcę poprzez wystawienia tzw. refaktur. Refakturowanie polega na zafakturowaniu odsprzedaży usługi bez doliczania jakiejkolwiek marży. Ceny netto, stawki podatku w fakturach dokumentujących odsprzedaż usług dla ich faktycznego odbiorcy winny być takie same jak w fakturze wystawionej dla podmiotu refakturującego.
W przedmiotowym stanie faktycznym mamy do czynienia z sytuacją, w której pierwotny nabywca zaimportowanej usługi obowiązany jest do wykazania z tego tytułu podatku należnego (wynikającego z wystawionej przez siebie faktury wewnętrznej z tytułu importu usług). Wydatki poniesione na zakup importowanej usługi (telekomunikacyjnej) są przerzucane na ostatecznych odbiorców usługi ? pracowników oraz grupy regionalne. Stosując utrwalone orzecznictwem zasady refakturowania podatnik obowiązany jest przenieść na korzystającego z usługi poniesione wydatki w wartościach wynikających z faktury pierwotnej ? w tym przypadku - z otrzymanej faktury Invoice, jak i z wystawionej przez siebie faktury wewnętrznej. Refakturowaniu będzie podlegała ? bez dokonania zmiany ? część kwoty netto z faktury Invoice, która stanowi podstawę opodatkowania z tytułu importu usług (netto) oraz naliczony od tej części podatek należny wynikający z faktury wewnętrznej.
Mając na uwadze powyższe Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola stwierdza, że w przypadku odsprzedaży na rzecz pracowników lub grup regionalnych uprzednio zaimportowanych usług telekomunikacyjnych ? podatek należny od importu usług nie wchodzi do podstawy obliczenia podatku należnego przy wystawieniu faktury na pracownika lub grupę regionalną.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika