Dotyczy stawki podatku przy sprzedaży okularów korekcyjnych, które są wyrobem medycznym.

Dotyczy stawki podatku przy sprzedaży okularów korekcyjnych, które są wyrobem medycznym.

Na podstawie art.14a § 1, 3, 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005r Nr 8 poz.60 z późn. zm.), art.41 ust.2 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r nr 54 poz.535 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 29.12.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego /podatku od towarów i usług/, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola postanowiłuznać stanowisko wnioskodawcy - dotyczące opodatkowania sprzedaży okularów korekcyjnych - za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Porady prawne

W dniu 29.12.2005 .r Strona złożyła wniosek w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług.
Z przedmiotowego wniosku wynika:
Stan faktyczny
Zakład Optyczny jest zarejestrowany w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych pod Nr PLCA01 01443. Firma sprzedaje okulary korekcyjne.
Zapytanie
Jaką stawką podatku od towarów i usług powinny być opodatkowane optyczne okulary korekcyjne, które zgodnie z odpowiednią ustawą są wyrobem medycznym?
Stanowisko wnioskodawcy
Przy sprzedaży ww. okularów korekcyjnych stosuje się stawkę podatku w wysokości 7% (jako wyrób medyczny).

Działając na podstawie przepisu art. 14a § 1, 3 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Wola rozpatrzył przedmiotowy wniosek i postanowił uznać stanowisko podatnika w nim zawarte za prawidłowe.
Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy
Zgodnie z art.41 ust.2 ustawy o podatku od towarów i usług dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust.12 i art.114 ust.1.
W poz.106 ww. załącznika figurują wyroby medyczne, w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych dopuszczone do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, inne niż wymienione w pozostałych pozycjach załącznika, bez względu na symbol PKWiU.
Po przeanalizowaniu stanu faktycznego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola stwierdza, że podatnik - sprzedając okulary korekcyjne, których dotyczy zapytanie - stosuje stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 7%, pod warunkiem, że okulary te stanowią wyrób medyczny, w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych.
W innym przypadku - gdy okulary korekcyjne nie będą zaklasyfikowane jako wyrób medyczny - podatnik stosuje stawkę podatku 22%.
Jednocześnie informuje się Stronę, że Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola - jako organ podatkowy - nie jest organem właściwym do rozstrzygnięcia, czy okulary korekcyjne są wyrobem medycznym w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych.

P O U C Z E N I E

Powyższej informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz obowiązujące w dniu złożenia zapytania przepisy prawa podatkowego.
Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, zgodnie z art.14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa.
Interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla podatnika, do czasu jej zmiany lub uchylenia, zgodnie z art.14b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa.
Zgodnie z art.14a § 4 na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Wola, w terminie 7 dni od daty doręczenia, zgodnie z art.236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa.
Do zażalenia należy dołączyć znaki opłaty skarbowej o wartości 5 zł. W przypadku składania zażalenia wraz z załącznikami należy dołączyć znaki opłaty skarbowej w wysokości 0,50 zł do każdego załącznika.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika