Czy w przedstawionym stanie faktycznym Wnioskodawcy przysługuje obniżenie podatku należnego o podatek (...)

Czy w przedstawionym stanie faktycznym Wnioskodawcy przysługuje obniżenie podatku należnego o podatek naliczony wynikający towarów faktury za naprawę powypadkową samochodu?


Na podstawie art. 14a § 1, 3, 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005r Nr 8 poz. 60 z późn.zm.), art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r nr 54 poz. 535 z późn.zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 10.03.2006r /data wpływu 24.03.2006r/ w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego /podatku od towarów i usług/, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola postanowiłuznać stanowisko wnioskodawcy dotyczące prawa do odliczenia podatku naliczonego od naprawy powypadkowej samochodu za prawidłowe.


UZASADNIENIE

Porady prawne


W dniu 24.03.2006r Strona złożyła wniosek z dnia 10.03.2006r w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług.
Z przedmiotowego wniosku wynika:
Stan faktyczny
Jeden z samochodów używanych w prowadzonej działalności uległ kolizji. Samochód ten nie był objęty ubezpieczeniem AC. Do kolizji doszło z winy kierującego innym pojazdem. Podatnik otrzymał odszkodowanie z OC sprawcy. Odszkodowanie wypłacono w wysokości netto poniesionych kosztów.
Zapytanie
Czy w przedstawionym stanie faktycznym Wnioskodawcy przysługuje obniżenie podatku należnego o podatek naliczony wynikający towarów faktury za naprawę powypadkową samochodu?
Stanowisko wnioskodawcy
Podatnikowi nie przysługuje odliczenie podatku naliczonego od naprawy powypadkowej samochodu nieobjętego ubezpieczeniem AC.

Działając na podstawie przepisu art. 14a § 1, 3 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Wola rozpatrzył przedmiotowy wniosek i postanowił uznać stanowisko podatnika w nim zawarte za prawidłowe.
Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy
Kwota podatku naliczonego związana z nabyciem towarów i usług podlega odliczeniu na zasadach określonych art.86 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów usług, z uwzględnieniem wyłączeń zawartych w treści art.88 tej ustawy oraz przepisach wykonawczych do powołanej ustawy.
Zgodnie z treścią art.88 ust.1 pkt 2 ww. ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług - obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.
Zgodnie z art.23 ust.1 pkt 48 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz.U. z 2000r Nr 14 poz. 176 z późn.zm.) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów strat powstałych w wyniku utraty lub likwidacji samochodów oraz kosztów ich remontów powypadkowych, jeżeli samochody nie były objęte ubezpieczeniem dobrowolnym.
Ponieważ samochód, którego dotyczy zapytanie nie był objęty ubezpieczeniem AC (dobrowolnym), należy uznać, iż koszty jego naprawy powypadkowej nie stanowią kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.
A zatem, zgodnie z wyżej cytowanym art.88 ust.1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług - podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej dokonaną naprawę powypadkową.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika