W jaki sposób opodatkowane są dochody z tytułu wynagrodzenia za pracę uzyskane w 2004 r. w Tajwanie?

W jaki sposób opodatkowane są dochody z tytułu wynagrodzenia za pracę uzyskane w 2004 r. w Tajwanie?

Na podstawie art.14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 roku- Ordynacja podatkowa -Dz.U Nr 137 poz. 926 z późn. zmianami Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wołominie w odpowiedzi na Pana pismo z dnia 09.07.2004r. w sprawie zasad opodatkowania dochodów uzyskiwanych zagranicą w 2004r.- w Tajwanie- informuje:

Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 12.11.2003r. -Dz.U.Nr202 poz.1956 z dniem 01.01.2004r. uchyla zwolnienie przewidziane w art.21 ust.1 pkt 66 ustawy o pod. doch. od osób fizycznych, zgodnie z którym wolne od podatku dochodowego były dochody osób fizycznych, o których mowa w art.3 ust.1 w/w ustawy, uzyskane z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów położonych w państwie, z którym Rzeczpospolita Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania dochodów, jeżeli zostały one opodatkowane w tym państwie podatkiem tego samego rodzaju. Likwidacja tego zwolnienia wywołała ten skutek, że podatnicy posiadający w Polsce nieograniczony obowiązek podatkowy i osiągający po 01.01.2004r. dochody ze źródeł położonych w państwie, z którym Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania dochodów zobowiązani są do ich opodatkowania w Polsce. Nie ma już znaczenia czy zapłacono od nich w obcym państwie podatek dochodowy, w każdym przypadku dochód ten musi znaleźć się w podstawie opodatkowania, co nie oznacza iż usankcjonowano w Polsce zasadę podwójnego opodatkowania od tego rodzaju dochodów. Wraz ze zmianami o zwolnieniach przedmiotowych dokonano równolegle zmian w przepisach regulujących zasady opłacania podatku dochodowego.

Porady prawne

Zgodnie z art. 27 ust. 9-9a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych- jednolity tekst /Dz. U.Nr 14 poz. 176 z 2000r. z późn. zmianami/ jeżeli podatnik, o którym mowa w art.3 ust.1 osiąga również dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania nie stanowi o zastosowaniu metody określonej w ust.8, dochody te łączy się z dochodami ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W tym przypadku od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi zapłaconemu w obcym państwie. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w państwie obcym. Przepis art. 11 ust. 3 i 4 stosuje się odpowiednio. W przypadku podatnika, o którym mowa w art.3 ust.1 uzyskującego wyłącznie dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zasadę określoną w ust.9 stosuje się odpowiednio.

Z treści powyższych unormowań wynika, iż przewidziano dla nich tzw. metodę zaliczenia. Dochody podatnika osiągnięte ze źródeł przychodów położonych w Polsce sumuje się z dochodami osiągniętymi ze źródeł przychodów położonych zagranicą, następnie od tak ustalonej sumy oblicza się podatek dochodowy pomniejszając go o kwotę podatku dochodowego zapłaconego zagranicą - przy czym pomniejszenie nie może przekroczyć kwoty podatku dochodowego, który przypadłby na dochód osiągnięty zagranicą.

W stosunku do rozwiązań istniejących w latach poprzednich obecnie powyższa metoda stała się powszechna dla tych podatników, którzy osiągali w trakcie roku dochody ze źródeł przychodów położonych w państwach, z którymi Polska nie ma podpisanej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. W świetle powyższego złożony przez Pana PIT-53 za m-c VI/2004 w dniu 06.07.2004r. jest prawidłowy.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika