Czy jest opodatkowany przychód ze sprzedaży działki nabytej w 1997r zabudowanej nowym budynkiem mieszkalnym?

Czy jest opodatkowany przychód ze sprzedaży działki nabytej w 1997r zabudowanej nowym budynkiem mieszkalnym?

Na podstawie art.216 w związku z art.14a i art.14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa /Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz.60 z późn. zmianami/ w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wołominie informuje, że stanowisko zawarte przez Pana w piśmie z dnia 14.12.2005r. /uzupełnionym w dniu 29.12.2005r./ w sprawie opodatkowania sprzedaży zabudowanej nieruchomości, stanowiącej działkę z budynkiem mieszkalnym jest prawidłowe.

Aktem notarialnym z dnia 01.12.2005r sprzedał Pan zabudowaną nieruchomość stanowiącą działkę gruntu nabytą na podstawie umowy przeniesienia prawa wieczystego użytkowania z dnia 27.10.1997r oraz decyzji Starosty Wołomińskiego z dnia 11.02.2000r o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, wraz z wybudowanym na niej domem mieszkalnym za łączną cenę 395.000 zł. Sprzedana nieruchomość stanowiła Pana majątek osobisty.

Porady prawne

Zgodnie z art. 10 ust.1 pkt 8 lit.a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz.U. z 2000r Nr 14 poz.176 z późn. zmianami/ w brzmieniu obowiązującym w 2005 roku, źródłem przychodu jest m.in. odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości dokonane przed upływem pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie. Przepisy ustawy nie definiują pojęcia nieruchomości, w związku z tym zasadne jest uwzględnienie treści przepisu art.46 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r -Kodeks cywilny/Dz.U. z 1964r Nr 16 poz.93 z późn. zmianami/, który stanowi, że nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności /grunty/, jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności. Przepis art.48 tej ustawy zawiera natomiast zasadę, stosownie do której budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane należą do części składowych gruntu. Z powyższego wynika, że w przypadku nieruchomości gruntowej budynek jest trwale związany z gruntem, jest jego integralną częścią i nie może być przedmiotem odrębnej własności.W przedmiotowej sprawie właścicielem nieruchomości gruntowej był Pan od 1997r tj. od przeniesienia prawa wieczystego użytkowania gruntu.

Użytkowanie wieczyste jest w zasadzie prawem do rzeczy cudzej /właścicielem użytkowanego gruntu może być np. Skarb Państwa lub gmina/ jednak zakres i sposób określenia treści tego prawa zbliża je bardziej do prawa własności. Do rozważanego prawa w powołanej wyżej ustawie - Kodeks cywilny, stosuje się przepisy o własności. Prawo użytkowania wieczystego jest uregulowane odrębnie jako Tytuł II w Księdze Drugiej tej ustawy. Przekształcenia prawa wieczystego użytkowania w prawo własności na podstawie aktu administracyjnego jakim jest decyzja nie uważa się za moment nabycia, jest to bowiem jedynie zmiana formy prawnej faktycznego prawa do nieruchomości. Nabycie prawa do nieruchomości następuje w chwili zawarcia umowy o ustanowieniu prawa wieczystego użytkowania.

W świetle powyższego sprzedaż przez Pana zabudowanej nieruchomości nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art.10 ust.1 pkt 8 lit.a ustawy podatkowej ponieważ od końca roku kalendarzowego, w którym nabył Pan prawo użytkowania wieczystego minął okres pięciu lat, o którym mówi ten przepis.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego w piśmie oraz stanu prawnego obowiązującego obecnie.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.Na niniejsze postanowienie zawierające interpretację służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Wołominie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia /art.236 paragraf 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej/. Zażalenie powinno odpowiadać warunkom określonym w art.222 Ordynacji podatkowej, czyli powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika