? Czy Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo- Kredytowa jako płatnik nie jest obowiązany do poboru (...)

? Czy Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo- Kredytowa jako płatnik nie jest obowiązany do poboru podatku z odsetek od środków zgromadzonych na rachunkach depozytowych osoby fizycznej, będącej rezydentem Belgii ??

Odpowiadając na zapytanie przedstawione w piśmie z dnia 29.04.2004 r. w zakresie nie pobierania podatku z odsetek zgromadzonych na rachunkach depozytowych osoby fizycznej, będącej rezydentem Belgii, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wołominie zgodnie z art. 14 a ustawy z dnia 29.08.1997 r.- Ordynacja podatkowa / Dz. U. Nr 137,poz.926 ze zmian./ informuje :

Zapytanie :? Czy Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo- Kredytowa jako płatnik nie jest obowiązany do poboru podatku z odsetek od środków zgromadzonych na rachunkach depozytowych osoby fizycznej, będącej rezydentem Belgii ??

Porady prawne

Odpowiedź : W myśl art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /tekst jednolity Dz. U z 2000 r. Nr 14, poz.176 ze zm./ podatek dochodowy od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez osoby, o których mowa w art. 3 ust. 2 a / nie posiadających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania/, przychodów między innymi z tytułu odsetek ? pobiera się w formie ryczałtu w wysokości 20 % przychodu.

Płatnicy, o których mowa w art. 41 ust. 4 przekazują zgodnie z art. 42 ust. 1 kwoty zryczałtowanego podatku do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu., w którym pobrano podatek ? na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności płatnika.

Stosownie do postanowień art. 29 ust. 2 tejże ustawy, ust. 1 stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub niepobranie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania dla celów podatkowych miejsca zamieszkania podatnika, uzyskanym od niego zaświadczeniem wydanym przez właściwy organ administracji podatkowej, zwanym dalej ? certyfikatem rezydencji?.

Z treści pisma wynika, iż przedłożenie przez podatnika certyfikatu rezydencji decyduje o wysokości podatku lub niepobraniu podatku. Naczelnik zauważa, iż certyfikat rezydencji podatkowej zaświadczającej o miejscu zamieszkania podatnika na terytorium Belgii nie decyduje o wysokości podatku lub niepobieraniu podatku. Konieczność dokumentowania przez podatnika określonego stanu faktycznego certyfikatem rezydencji nie wynika z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania , a podstawą funkcjonowania tego certyfikatu są przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Certyfikat rezydencji decyduje wyłącznieo sposobie udokumentowania faktycznego miejsca zamieszkania podatnika, podlegającego zryczałtowanemu opodatkowaniu.

Zastosowanie będzie miała Umowa między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Królestwa Belgii o uniknięciu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, podpisana w dniu 14 września 1976 r./ Dz. U. z 1978 r. Nr 24, poz. 109/. Nowa Konwencja z dnia 20 sierpnia 2001 r. została ratyfikowana ustawą z dnia 12 września 2002 r. o ratyfikacji Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Belgii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania oraz zapobiegania oszustwom podatkowym i uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku opublikowaną w Dz. U. Nr 188, poz.1569 z dnia 12.09.2002 r.

Co do zasady odsetki zgodnie z art. 11 ust. 1 w/w Umowy, pochodzące z jednego Umawiającego się Państwa i wypłacone osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie są opodatkowane w tym drugim Państwie. Jednakże zgodnie z art. 11 ust. 2 tejże Umowy odsetki te mogą być opodatkowane w tym Umawiającym się Państwie, z którego pochodzą, i według jego ustawodawstwa , ale jeżeli osoba otrzymująca odsetki jest ich rzeczywistym odbiorcą, podatek ten nie może przekroczyć 10 % sumy odsetek.Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest RP w odniesieniu do poszczególnych tytułów przychodów / dochodów/ zawierają postanowienia o odstąpieniu od poboru podatku w Polsce albo zastosowaniu stawki podatkowej innej od przewidzianej w polskiej ustawie podatkowej.

Stanowisko płatnika zgodnie, z którym w przedstawionym stanie faktycznym opodatkowanie w Polsce nie nastąpi, należy uznać za prawidłowe, iż jest to możliwe zgodnie z art. 11 ust. 2 cytowanej umowy o unikaniu podwójnemu opodatkowaniu w związku z art. 29 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Istotne dla Urzędu Skarbowego jest potwierdzenie miejsca zamieszkania podatnika w świetle przepisów tejże ustawy jako zgodne ze stanem faktycznym wyłącznie w celach dowodowych.

Podstawa prawna :Art. 3 ust. 2 a, art. 29 ust. 1 i ust. 2, art. 41, art. 42 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych / tekst jednolity Dz.U z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zmian./ oraz art. 11 ust. 1 i art. 11 ust. 2 Umowy z dnia 20.08.2001 r. o ratyfikacji Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Belgii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania oraz zapobiegania oszustwom podatkowym i uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątków /Dz. U. Nr 188, poz. 1569/.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika