Czy wystawiając fakturę za wykonanie usługi powinno się wyszczególnić pozycje zużytych materiałów (...)

Czy wystawiając fakturę za wykonanie usługi powinno się wyszczególnić pozycje zużytych materiałów i robocizny?

Naczelnik Urzędu Skarbowego wyjaśnia, iż decyzdujące znaczenie dla rozstrzygnięcia kwestii sposobu wystawiania faktur z tytułu świadczonych usług budowlano-montażowych oraz remontów dla ludności związanych z budownictwem mieszkaniowym oraz infrastrukturą towarzyszącą ma właściwa ocena stanu faktycznego wynikająca z przedmiotu umowy cywilnoprawnej zawartej pomiędzy stronami (roboty budowlano-montażowe, materiały budowlane).Sposób fakturowania nie może być odmienny od określonego w umowie przedmiotu sprzedaży. Zasadnicze elementy jakie powinna zawierać faktura określone zostały w art.106 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz.535). Faktura powinna stwierdzać w szczególności dokonanie sprzedaży, daty dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy.

Porady prawne

Rozszerzenie treści w/w przepisu znajduje się w § 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 97 poz.971), gdzie określono co faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać :
1)imiona i nazwiska lub nazwy bądż nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy,
2)numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy,
3) dzień, miesiąc i rok albo miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury oznaczonej jako 'Faktura VAT', podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży w przpadku sprzedaży o charakterze ciągłym;
4) nazwę towaru lub usługi;
5)jednostkę miary i ilość sprzedawanych towarów lub rodzaj wykonywanych usług;
6) cenę jednostkową towarów lub usługi(cenę jednostkową netto);
7) wartość towarów lub wykonywanych usług, których dotyczy sprzedaż, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto);
8) stawki podatku;
9) sumę wartość sprzedaży netto towarów lun wykonywanych usług z podziałem na poszczególne stawki podatku i zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu;
10)kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów (usług), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku;?
11) wartości sprzedaży towarów lub wykonywanych usług wraz z kwotą podatku (wartości sprzedaży brutto), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku lub zwolnionych od podatku, lub niepodlegających opodatkowaniu;
12) kwotę należności ogółem wraz z należnym podatkiem, wyrażoną cyframi i słownie.

Na podstawie §12 ust.3 i 7 cytowanego rozporządzenia sprzedawca może określić w fakturze również kwoty podatku dotyczące wartości sprzedaży poszczególnych towarów i usług wykazanych w tej fakturze, w tym przypadku łączna kwota podatku może być ustalona w wyniku podsumowania jednostkowych kwot podatku.W przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług objętych stawką podatku niższą od określonej w art.41 ust.1 powołanej na wstępie ustawy, oraz dostawy towarów i świadczenia usług zwolnionych od podatku na podstawie art.43 ust.1 ustawy, albo przepisów wydanych na podstawie art.82 ust.3 ustawy, dane określone w ust.1 pkt.4 obejmują również symbol towaru lub usługi, określony w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, chyba że ustawa lub przepisy wykonawcze do ustawy nie powołują tego symbolu. W tym przypadku należy podać przepis, na podstawie którego podatnik stosuje zwolnienie lub obniżoną stawkę podatku.

Wobec powyższego obie formy wystawienia faktury są poprawne i dopuszczalne w zależności od konstrukcji umowy cywilnoprawnej.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika