Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej partycypują w kosztach utrzymania poprzez wpłatę kwoty stanowiącej (...)

Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej partycypują w kosztach utrzymania poprzez wpłatę kwoty stanowiącej 70% własnych dochodów netto. Bez względu na wartość stanowiącą 70% dochodów mieszkańca, każdy z mieszkańców ma świadczenia przewidziane w standardzie usług niezależnie od kwoty jaką wpłaca za pobyt. Osobom, będącym mieszkańcami domu pomocy społecznej nie przysługuje zwrot z tytułu korzystania z odliczeń usług rehabilitacyjnych, medycznych, pobytu na turnusach rehabilitacyjnych itp. przy rozliczaniu podatku dochodowego od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6 cytowanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podstawę obliczenia podatku stanowi dochód, po odliczeniu między innymi wydatków na cele rehabilitacyjne, ponoszonych przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.

W świetle art. 26 ust. 7 a. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zawydatki, o których mowa w ust. 1 pkt 6, uważa się między innymi wydatki poniesione na:1/ odpłatność za pobyt na leczeniu sanatoryjnym, za pobyt w placówkach leczniczo-sanatoryjnych, rehabilitacyjno-szkoleniowych, leczniczo-opiekuńczych, opiekuńczo-pielęgnacyjnych, leczniczo-wychowawczych i szkolno-wychowawczych oraz odpłatność za zabiegi rehabilitacyjno-usprawniające.

Porady prawne

Wydatki te podlegają odliczeniu w całości od podstawy opodatkowania w roku podatkowym, w którym zostały poniesione, przy czym maksymalną ich wysokość wyznacza dochód do opodatkowania. Odliczenie dokonywane jest na podstawie dowodu potwierdzającego poniesienie wydatków /rachunków, faktur VAT, dowodów wpłaty itp./ -(art. 26 ust. 7 c. ustawy o podatku dochodowym od osó fizycznych).

Zgodnie z art. 26 ust. 7 b. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wydatki, o których mowa w ust. 7a, podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie były finansowane ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Kas Chorych, albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek innej formie. W przypadku gdy wydatki były częściowo finansowane z tych funduszy (środków), odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą sfinansowaną z tych funduszy (środków) lub zwróconą z jakichkolwiek innych środków.

Stosownie do postanowień art. 26 ust. 7 d. pkt 1) cytowanej wcześniej ustawy o podatku dochodowym warunkiem odliczenia wydatków na cele rehabilitacyjne jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach.

Należy zauważyć, że rehabilitacja osób niepełnosprawnych oznacza zespół działań, w szczególności organizacyjnych, leczniczych, psychologicznych, technicznych, szkoleniowych, edukacyjnych i społecznych, zmierzających do osiągnięcia, przy aktywnym uczestnictwie tych osób, możliwie najwyższego poziomu ich funkcjonowania, jakości życia i integracji społecznej (art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych /Dz.U. z 1977 r. Nr 123, poz. 776 ze zm./).

W zapytaniu określono, że każdy z mieszkańców ma świadczenia przewidziane w standardzie usług niezależnie od kwoty jaką wpłaca, zatem pobyt w Domu Pomocy Społecznej polega na całodobowej opiece i udzielanej pomocy przez personel. Ponadto z dokumentów będących w posiadaniu tutejszego Urzędu jednoznacznie wynika, że rodzajem działalności Domu Pomocy Społecznej jest opieka społeczna z zakwaterowaniem. Zatem nie jest to placówka leczniczo-opiekuńcza czy opiekuńczo-pielęgnacyjna o jakiej mowa w art. 26 ust. 7 a pkt 6 cytowanej wcześniej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem organu podatkowego nie jest to pobyt związany z rehabilitacją, która stanowi zorganizowany system działania obejmujący usprawnienie lecznicze, psychiczne, społeczne, zawodowe a proces rehabilitacji ma spowodować usunięcie skutków choroby, zmniejszenie następstwa nieodwracalnych zmian lub wyrównanie ich w takim stopniu, aby poszkodowanym przywrócić ich społecznie przydatną sprawność.

Zatem w świetle przedstawionego powyżej stanu faktycznego i prawnego w zakresie odliczeń od dochodu wydatków na cele rahabilitacyjne, wydatki związane z pobytem w Domu Pomocy Społecznej, gdy jest on związany z koniecznością sprawowania całodobowej opieki z powodu wieku lub choroby, nie spełniają wymogów cytowanego art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych i nie podlegają odliczeniu od dochodu.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika