Czy prowadzenie działalności podmiotu zagranicznego na terytorium Polski, wykonywanej za pośrednictwem (...)

Czy prowadzenie działalności podmiotu zagranicznego na terytorium Polski, wykonywanej za pośrednictwem Oddziału nie prowadzi do powstania ?zakładu? w świetle postanowień umowy z dnia 18 grudnia 1972 r. pomiędzy Polską Rzeczpospolitą Ludową a RFN (...). Dotyczy właściwości miejscowej Organów Podatkowych Spółki od 1 stycznia 2004 r.

Dnia 16 marca wpłynęło do tut. Urzędu Skarbowego zapytanie w trybie art. 14 a. Ordynacji podatkowej, złożone przez XXX Sp. z o.o. Oddział w Polsce, dotyczące dwóch kwestii:

1) czy prowadzenie działalności podmiotu zagranicznego na terytorium Polski, wykonywanej za pośrednictwem Oddziału nie prowadzi do powstania ?zakładu? w świetle postanowień umowy z dnia 18 grudnia 1972 r. pomiędzy Polską Rzeczpospolitą Ludową a Republiką Federalną Niemiec w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku.

2) właściwości miejscowej Organów Podatkowych w zakresie rozliczeń podatkowych Spółki od 1 stycznia 2004 r.

Porady prawne

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego zważył, co następuje:

Ad 1) Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego wynika, że na terytorium Polski prowadzi on działalność w formie Oddziału. Zgodnie z art. 36 ustawy z dnia 19 listopada 1999 r. prawo o działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 101, poz. 1178 ze zm.) oddział może prowadzić działalność gospodarczą wyłącznie w zakresie przedmiotu działalności przedsiębiorcy zagranicznego. Przedmiot działalności gospodarczej Oddziału wskazany w dziale 3 Krajowego Rejestru Sądowego został zdefiniowany analogicznie do przedmiotu działalności zagranicznej Spółki matki.

Tak zdefiniowany zakres działalności obejmuje: sprzedaż hurtową wyrobów farmaceutycznych, perfum i kosmetyków, oraz produkcję w/w środków. Nie pozwala to na uznanie, że Oddział jest jedynie placówką utrzymywaną jedynie w celach akwizycyjnych, udzielania informacji i innych celów wymienionych w art. 5 ust. 3 pkt e w/w umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Ponadto zgodnie z art. 5 ust. 4 umowy osoba reprezentująca Oddział ? posiada pełnomocnictwo do zawierania umów w imieniu przedsiębiorstwa i jak wynika z zapytania ? zawiera umowy.

Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, że działalność Oddziału powinna być opodatkowana w Polsce zgodnie z art. 7 ust. 1 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, gdyż przedmiotowe przedsiębiorstwo prowadzi działalność przez zlokalizowany w Polsce zakład.

Ad 2) kryteria przedmiotowe jakie musi spełniać Podmiot, aby stać się Podatnikiem podlegającym wyłącznej właściwości ?dużych? urzędów skarbowych określa art. 5 ust. 9b ustawy o urzędach i izbach skarbowych z dnia 21 czerwca 1996 r. (Dz. U. Nr 106, poz. 489 ze zm.) zgodnie z art. 5 ust. 9 b pkt 6 Podatnikami ?dużych? urzędów skarbowych są oddziały przedsiębiorstw zagranicznych.

Konkludując: mając na względzie uwagi zawarte w punkcie 2 stwierdzić należy, że Organem Podatkowym właściwym dla Oddziału w zakresie wszelkich rozliczeń podatkowych jest Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika