Czy Spółka może zaliczyć środek trwały jako fabrycznie nowy i zwiększyć k.u.p. o odpisy amortyzacyjne (...)

Czy Spółka może zaliczyć środek trwały jako fabrycznie nowy i zwiększyć k.u.p. o odpisy amortyzacyjne w wysokości 30% tzn. wyższej od odpisów wyliczonych przy użyciu metod degresywnej i liniowej zgodnie z ustawą o p.d.o.p. art. 16k ust.4,5 i 6 jeżeli zakupił go nasz lasingobiorcę, nie był używany, i został nam sprzedany a następnie wyleasingowany.

W odpowiedzi na wniosek z dnia 27.10.2003 r. (wpływ do Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów 29.10.2003 r.) o wydanie informacji zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego, działając w trybie art. 14a. § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) informuje:

Jak wynika z pisma spółki, zakupiła ona środek trwały od kontrahenta, który nabył go wcześniej od producenta lub importera. Spółka z o.o. zakupiła środek trwały nieużywany przez poprzedniego właściciela. Następnie środek trwały został przekazany w ramach umowy leasingu do używania. Podatnik jako finansujący chciałby zastosować stawkę amortyzacyjną w wysokości 30% wartości początkowej środka trwałego.

Porady prawne

Zgodnie z art. 16ł. ust. 4 ustawy z dnia 19 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. z 2000 r. Dz. U. Nr 54, poz. 654 ze zm.) od środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, przekazanych do używania na podstawie innych umów niż wymienione w ust. 1 (dotyczącym umów zawartych na podstawie przepisów o komercjalizacji i prywatyzacji), odpisów amortyzacyjnych od tych składników dokonują odpowiednio finansujący lub korzystający na zasadach określonych w art. 16h -16k i art. 16m, z uwzględnieniem przepisów rozdziału 4a. W myśl art. 16k. ust. 4 ww. ustawy odpisów amortyzacyjnych można dokonywać od wartości początkowej fabrycznie nowych środków trwałych, zaliczonych do grup 3-6 Klasyfikacji, w pierwszym roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji,w wysokości 30% tej wartości.

Powyższe preferencyjne zasady amortyzacji podatkowej mogą znaleźć zastosowanie w pierwszym roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji, jeżeli środki trwałe charakteryzują się łącznie następującymi cechami:- są fabrycznie nowe,- należą do grup 3-6 Klasyfikacji Środków Trwałych. Aby środki trwałe zostały uznane za fabrycznie nowe, nie mogły być one wcześniej przez kogokolwiek używane i przed wprowadzeniem do ewidencji nie dokonano ich ulepszeń. Dla zakwalifikowania ich za fabrycznie nowe nie ma znaczenia, w jaki sposób zostały nabyte, tj. czy bezpośrednio z fabryki, hurtowni, sklepu lub od innego podmiotu gospodarczego,z tym że w tym ostatnim przypadku podatnik powinien posiadać dowód, że nabyty środek trwały nie był wcześniej używany.

Zatem jeżeli spełnione są łącznie powyższe przesłanki Podatnik może dokonywać odpisów amortyzacyjnych przy zastosowaniu nowej metody amortyzacji określonej przepisem art. 16k ust. 4-6.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika