Czy Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów nakłady poniesione zgodnie z wymaganiami (...)

Czy Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów nakłady poniesione zgodnie z wymaganiami najemcy na adaptację pomieszczeń pod wynajem, bez konieczności zwiększania wartości budynku, przez powiązanie poniesionych kosztów z przychodami, tj. rozliczenie nakładów w okresie trwania umowy najmu?

W odpowiedzi na wniosek z dnia 23.03.2004 r. (wpływ do tut. Urzędu 26.03.2004.) o wydanie informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, uzupełniony w dniu 21.04.2004 r. i dniu 27.04.2004 r., Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego, działając w trybie art. 14a. § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) informuje:

Jak wynika z przedmiotowego zapytania, Sp. z o.o. podpisała z kontrahentem umowę na wynajem posiadanej przez Spółkę powierzchni biurowej na okres pięciu lat. Zgodnie z tą umową Podatnik poniósł nakłady na adaptację pomieszczeń stosownie do wymagań stawianych przez najemcę.

Porady prawne

Adaptacja powierzchni biurowej obejmowała: prace budowlane (m. in. montaż ścian, malowanie, montaż sufitów podwieszanych), prace instalacyjne (m. in. instalacje elektryczne, instalacje Ppoż, okablowanie, sieć teleinformatyczna), prace sanitarne (budowa, wyposażenie łazienek, wentylacje itd.). Aranżacja wynajmowanego lokalu nie obejmowała umeblowania biura.

Na podstawie umowy z najemcą, czynsz za pierwszy miesiąc obowiązywania umowy zawierał również kwotę wynikającą z kosztorysów od wykonawców na wykonanie prac adaptacyjnych przedmiotu najmu zgodnie z projektem przedstawionym przez najemcę.

Spółka prosi o potwierdzenie poprawności zaliczania w ciężar kosztów uzyskania przychodów powyższych nakładów poniesionych na adaptację pomieszczeń pod wynajem w sposób proporcjonalny do uzyskiwanych przychodów z tego tytułu, tj. w okresie pięciu lat, bez konieczności zwiększania wartości środka trwałego.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. c) ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na ulepszenie środków trwałych, które zgodnie z art. 16g ust. 13 powiększają wartość środków trwałych, stanowiącą podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych.

Na podstawie art. 16g. ust. 13 wartość początkową środków trwałych powiększa się o sumę wydatków na ich ulepszenie, jeśli w wyniku przebudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji nastąpił wzrost wartości użytkowej tych środków w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania, mierzony w szczególności okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonych środków trwałych i kosztami ich eksploatacji.

Jak wynika z przedmiotowego zapytania, Spółka dokonała prac adaptacyjnych zgodnie z wymogami przedstawionymi przez najemcę. Dokonanie powyższych zmian było jednym z warunków zawarcia umowy najmu. Zatem należy przyjąć, że w wyniku dokonanej adaptacji nastąpił wzrost wartości użytkowej, gdyż pod takim warunkiem kontrahent zgodził się wynająć lokal.

Wobec powyższego, poniesione koszty z tytułu adaptacji przedmiotu najmu zgodnie z wymaganiami najemcy podwyższają wartość początkową środka trwałego i podlegają amortyzacji zgodnie z art. 16g. ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Tutejszy organ podatkowy nie potwierdza stanowiska Spółki, iż tak podwyższona wartość początkowa powierzchni użytkowych przeznaczonych pod wynajem podlega zaliczeniu w ciężar kosztów uzyskania przychodów proporcjonalnie do uzyskiwanych przychodów z najmu, tj. w okresie trwania umowy.

Zgodnie bowiem z art. 15 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a-16m, z uwzględnieniem art. 16.

Na podstawie art. 16h. ust. 1 pkt 1 ww. ustawy odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych (...) do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór.

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie przewiduje innego okresu amortyzacji środków trwałych, np. w powiązaniu z okresem trwania umowy najmu.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika