Czy odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu zakupu papierów wartościowych ? akcji można zaliczyć (...)

Czy odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu zakupu papierów wartościowych ? akcji można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w momencie faktycznej zapłaty, czy w momencie uzyskania przychodu z tytułu zbycia tych akcji?

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Spółki przedstawionej w piśmie z dnia 29 października 2004 r.

Jak wynika z pisma Spółka nabyła w obrocie wtórnym akcje innej spółki, które zostały sfinansowane pożyczką od udziałowca. W związku z tym Spółka kieruje pytanie czy odsetki od tej pożyczki Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w momencie faktycznej zapłaty, czy w momencie uzyskania przychodu z tytułu zbycia tych akcji?

Porady prawne

Stosownie do postanowień art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółce oraz innych papierów wartościowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji), wkładów oraz innych papierów wartościowych.

Użycie przez ustawodawcę określenia ?wydatków na nabycie? oznacza, że do kosztów uzyskania przychodów - ale dopiero z chwilą sprzedaży udziałów lub akcji zalicza się wydatki bezpośrednio warunkujące nabycie tych udziałów lub akcji, tj. takie, bez których poniesienia skuteczne nabycie udziałów lub akcji nie byłoby możliwe.

Do typowych kosztów warunkujących nabycie udziałów lub akcji zaliczyć należy zapłaconą cenę udziałów, akcji oraz inne koszty bezpośrednio związane z tym zakupem (np. opłaty notarialne itp.). Koszty zaciągniętego kredytu na zakup akcji nie traktuje się jako wydatków na nabycie akcji, lecz jako zapłatę za kredyt.

Wobec powyższego Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie stwierdza, że jeżeli nie zachodzą okoliczności przewidziane w art. 16 ust. 1 pkt 60 w/w ustawy, to odsetki od kredytu zaciągniętego przez Spółkę na nabycie akcji stanowią koszt uzyskania przychodu w dacie ich faktycznej zapłaty lub kapitalizacji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika