Czy otrzymane przez pracownika pieniądze z tytułu zwrotu kosztów używania pojazdu w podróżach (...)

Czy otrzymane przez pracownika pieniądze z tytułu zwrotu kosztów używania pojazdu w podróżach służbowych nadal będą korzystać ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 updf j.w. w wysokości ograniczonej limitem kwoty ustalonej jako iloczyn przejechanych kilometrów i stawki za jeden kilometr przebiegu pojazdu określonej w odrębnych przepisach.

W odpowiedzi na zapytanie z dn. 02.01.2004 r. Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie działając na podstawie art. 14a ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm. ) informuje, iż zgodnie z art. 775 § 1 oraz § 3 ustawy z dn. 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21 poz. 94 ze zm. ) :? pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową. Warunki wypłacania należności z tytułu podróży służbowej pracownikowi zatrudnionemu u innego pracodawcy niż?... państwowa lub samorządowa jednostka sfery budżetowej ?...określa się w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie wynagradzania albo w umowie o pracę, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu wynagradzania?.

Porady prawne

Zgodnie z art. 21 ust 1 pkt 16 ustawy z dn. 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm. ) - zwaną dalej updf - ?wolne od podatku dochodowego są: (...) diety i inne należności za czas:a)podróży służbowej pracownika b)podróży osoby nie będącej pracownikiemdo wysokości określonej w odrębnych ustawach lub w przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju, z zastrzeżeniem ust13?. Natomiast zgodnie z § 3 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dn. 19 grudnia 2002 r. ( Dz.U. z 2002 r. Nr 236 poz. 1990 ): ? z tytułu podróży odbywanej w terminie i miejscu określonym przez pracodawcę pracownikowi przysługują diety oraz zwrot kosztów :
1. przejazdów
2. noclegów
3. dojazdów środkami komunikacji miejscowej
4. innych udokumentowanych wydatków określonych przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb?.

Zgodnie z § 5 ust. 3 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej j. w.: ?na wniosek pracownika pracodawca może wyrazić zgodę na przejazd w podróży samochodem osobowym, motocyklem lub motorowerem nie będącym własnością pracodawcy. W takim przypadku pracownikowi przysługuje zwrot kosztów przejazdu w wysokości stanowiącej iloczyn przejechanych kilometrów przez stawkę za jeden kilometr przebiegu?. W związku z powyższym uznać należy, iż otrzymane przez pracownika pieniądze z tytułu zwrotu kosztów używania pojazdu w podróżach służbowych nadal będą korzystać ze zwolnienia podatkowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 updf j.w. w wysokości ograniczonej limitem tzw. ? kilometrówki? tj. kwoty ustalonej jako iloczyn przejechanych kilometrów i stawki za jeden kilometr przebiegu pojazdu określonej w odrębnych przepisach.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika