Podatni pyta o wskazania organu podatkowego właściwego dla oddziału (centrali podlegającej pod zasięg (...)

Podatni pyta o wskazania organu podatkowego właściwego dla oddziału (centrali podlegającej pod zasięg działania wyspecjalizowanego urzędu skarbowego) do dokonywania rozliczeń w związku z wypłacanymi przez ten oddział wynagrodzeniami.

W odpowiedzi na zapytanie z dnia 31/03/2004, znak ARP/DFK/3691/2004 Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie działając na podstawie art. 14 a ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) udziela pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego.

Zgodnie ze znowelizowanym art. 5 ust. 6 ustawy z dn. 21 czerwca 1996 r. o urzędach i izbach skarbowych ( Dz.U Nr 106, poz. 489 ze zm. ) do zakresu działania naczelników urzędów skarbowych należy:

Porady prawne

1. ustalanie lub określanie i pobór podatków oraz niepodatkowych należności budżetowych, jak również innych należności, na postawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem podatków i należności budżetowych, których ustalanie lub określanie i pobór należy do innych organów. Natomiast w myśl art. 5 ust. 9 a ustawy j.w. terytorialny zasięg działania określonego urzędu skarbowego wyłącznie w zakresie:

1. niektórych kategorii podatników

2. wykonywania niektórych zadań określonych w ust. 6

- może obejmować terytorialny zasięg działania innych urzędów skarbowych.

Zatem w obecnym stanie prawnym pobór należności publicznoprawnych, do których zobowiązane są podmioty wymienione przez ustawodawcę w znowelizowanym art. 5 ust. 9 b ustawy j.w należy do kompetencji wyspecjalizowanych urzędów skarbowych (o ile nie jest właściwy inny niż urząd skarbowy organ).

Oddział rozumiany jako wyodrębniona i samodzielna organizacyjnie jednostka podmiotu głównego ( struktura wewnętrzna osoby prawnej ) nie może podlegać odrębnym regułom niż sama osoba prawna również w zakresie przepisów o szczególnym zasięgu terytorialnym organów podatkowych ( art. 5 ust. 9 a, w związku z art. 5 ust. 6 ustawy j.w.).

Nie można zatem uznać, iż oddział osoby prawnej pełniący funkcję płatnika zaliczek na podatek dochodowy podlega w tym zakresie innym zasadom opodatkowania niż centrala ( jednostka macierzysta ) osoby prawnej.W sytuacji gdy oddział wykonuje funkcje płatnika we własnym imieniu i na własny rachunek ( osoba kierująca; dyrektor oddziału jest upoważniony do zawierania umów na podstawie których dochodzi do zatrudnienia pracowników) zaliczki na podatek dochodowy od wypłacanych przez ten oddział wynagrodzeń powinny być odprowadzane do wyspecjalizowanego urzędu skarbowego właściwego ze względu na siedzibę oddziału.

W przypadku gdy oddział nie pełni samodzielnie funkcji płatnika; zaliczki na podatek dochodowy powinny być odprowadzane do wyspecjalizowanego urzędu skarbowego właściwego ze względu na siedzibę osoby prawnej (centrali).

Oddział z racji posiadanego statusu płatnika zaliczek na podatek dochodowy powinien posługiwać się własnym numerem identyfikacji, natomiast jeśli nie wykonuje funkcji płatnika; dla celów rozliczeń powinien być podawany NIP osoby prawnej.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika