Pytanie Podatnika dotyczy mozliwosci odliczania podatku naliczonego przy nabyciu samochodów osobowych (...)

Pytanie Podatnika dotyczy mozliwosci odliczania podatku naliczonego przy nabyciu samochodów osobowych użyawanych w celach demonstracyjnych lub administracyjnych.

Ze stanu faktycznego sprawy wynika, że Spółka prowadzi import i odprzedaż samochodów osobowych, które rejestruje, a następnie używa jako samochody demonstracyjne lub w celach administracyjnych na potrzeby Spółki. Samochody te używane są w okresie krótszym niż 1 rok i traktowane są jako towary stanowiące składniki majątku, bądź użytkowane w okresie dłuższym niż 1 rok i wprowadzane do ewidencji środków trwałych. Przepis art. 86 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. (DZ. U. Nr 54, poz. 535) wyraźnie mówi, że ograniczenie w odliczeniu podatku VAT przy nabyciu samochodów nie ma zastosowania w stosunku do podatników, których przedmiot działalności stanowi odprzedaż tych samochodów lub oddanie w odpłatne używanie na podstawie umowy leasingu. Zasada ta dotyczy tzw. samochodów demonstracyjnych, które wykorzystywane są przez sprzedawców samochodów do zaprezentowania potencjalnym klientom. Sytuacja taka ma potwierdzenie w piśmie Ministerstwa Finansów nr PP2-7407-724/95/TZ, w którym stwierdza się, że ?w sytuacji, gdy podatnik jest np. importerem i dystrybutorem samochodów osobowych tzn. odprzedaż samochodów stanowi przedmiot działalności podatnika - bezspornym jest fakt, że przedmiotowe samochody demonstracyjne będą z założenia odprzedawane, dlatego uznaje się za zasadne dokonywanie przez podatnika odliczeń podatku VAT, naliczonego przy zakupie tych samochodów?.

Porady prawne

Natomiast ustawa nie odnosi się do sytuacji, w której podatnik zajmujący się odprzedażą samochodów osobowych kupuje samochody, które wykorzystuje jako samochody służbowe. W braku wyraźnie zabraniającego takiego postępowania przepisu, należy przyjąć, iż podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu tych samochodów, nawet jeżeli samochody te zostały wciągnięte do rejestru środków trwałych i wykorzystywane w celach administracyjnych. Zasadniczą kwestią jest bowiem fakt, iż ustawodawca odnosi się do działalności podatnika w ujęciu generalnym, a nie do konieczności zadysponowania konkretnym samochodem.

Tak więc możliwość odliczenia podatku naliczonego w takim przypadku jest zasadna.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika