Dotyczy zwolnień przedmiotowych w zryczałtowanym podatku dochodowym z tytułu sprzedaży nieruchomości (...)

Dotyczy zwolnień przedmiotowych w zryczałtowanym podatku dochodowym z tytułu sprzedaży nieruchomości przed upływem 5 lat od zakupu.

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. ? Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm. ) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grójcu odpowiadając na pisemne zapytanie z dnia 25 czerwca 2004 r. uzupełnione w dniu 17 września 2004 r. o udzielenie pisemnej informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego wyjaśnia, co następuje:

Podatek od przychodu, o którym mowa w art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm. ) ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10 % uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek do urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy, chyba, że podatnik w tym samym terminie złoży oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży wydatkuje na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 w/w ustawy.

Porady prawne

Stosownie do tego przepisu wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ? c): a) w części wydatkowanej na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, na nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie, na nabycie gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego, na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego, na rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację ? na cele mieszkalne ? własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego,b) w całości ? jeżeli sprzedaż nastąpiła w celu uzyskania, w zamian za te nieruchomości lub prawa, spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu albo budynku mieszkalnego lub jego części, c) w całości ? jeżeli sprzedaż nastąpiła w wykonaniu lub w związku z wielostronną umową o zamianie tych budynków lub praw do lokali,d) w całości ? jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny,e) w części wydatkowanej, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele, o których mowa w lit. a), w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki oraz odsetek od tego kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów.

W złożonym zapytaniu podają Państwo, że w roku 2004 dokonali sprzedaży nieruchomości nabytej w roku 2000 tj. przed upływem 5 lat.Uzyskany przychód w części chcą Państwo przeznaczyć na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z tym wymienione w zapytaniu przez Państwa następujące wydatki:- zakup budynku mieszkalnego wraz z gruntem związanym z tym budynkiem tj. znajdującym się pod tym budynkiem,- koszt remontu i przebudowy budynku,- koszt sporządzenia projektu zagospodarowania potrzebnego do uzyskania pozwolenia na przebudowę,- koszt materiałów zużytych do remontu i rozbudowy budynku mieszkalnego takich jak: cegła, piasek, cement, woda, energia zużyta do budowy, zbrojenia, drewno na stropy, dach i podłogi, wełna mineralna, styropian, folia, papa, materiał na pokrycie dachu, przewody elektryczne i inne elementy instalacji, rury, zawory, urządzenia sanitarne, stolarkę okienną i drzwiową, terakotę, glazurę, grzejniki, wkład kominkowy, - koszt przydomowej oczyszczalni ścieków,- koszt instalacji monitoringu przez agencję ochrony mienia,- koszt robocizny, spełniają wymogi określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 w/w ustawy.

Natomiast nie spełniają wymogów określonych w powyższym przepisie pozostałe wydatki wymienione w Państwa zapytaniu tj.: zakup nieruchomości o powierzchni 1,92 ha oraz koszty jej nabycia w części dotyczącej gruntów nie związanych z budynkiem oraz koszty związane z siedliskiem takie jak: koszt wewnętrznej drogi dojazdowej, ogrodzenia, bramy, miejsca składowania odpadów stałych, zainstalowania oświetlenia zewnętrznego itd. i koszt materiału i wykonawstwa lokalnego ujęcia wody, gdyż prace te nie dotyczą budynku mieszkalnego zdefiniowanego w art. 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994r. prawo budowlane ( Dz. U. z 2003r. Nr 207, poz. 2016 z późn. zm. ).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika