Czy sprzedając nieruchomość przed upływem 5 lat należy zapłacić zryczałtowany podatek dochodowy (...)

Czy sprzedając nieruchomość przed upływem 5 lat należy zapłacić zryczałtowany podatek dochodowy przy jednoczesnym złożeniu oświadczenia, iż przychód uzyskany ze sprzedaży zostanie przeznaczony na remont budynku i spłatę kredytu (wraz z odsetkami) zaciągniętego na budowę w/w nieruchomości.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ? c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłami przychodów jest odpłatne zbycie:

  • nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  • spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  • prawa wieczystego użutkowania gruntów,

jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i w/w praw majątkowych przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Podatek od przychodu z odpłatnego zbycia wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ? c praw ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10 proc. uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika. Zasada ta nie ma zastosowania do podatników dokonujących sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ? c, którzy w terminie 14 dni od dnia dokonania tej sprzedaży złożą oświadczenie , przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczą na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a lub lit. e.

W świetle art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a i e, wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ? c:

  1. w części wydatkowanej na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia srzedaży, budynku mieszkalnego lub jego części, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, gruntu albo prawa użytkowania wieczystego gruntu pod budowę budynku mieszkalnegolub na nabycie praw do domu jednorodzinnego w spóldzielni mieszkaniowej, rozbudowę albo remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego,
  2. w części wydatkowanej na spłatę kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele, o których mowa w lit. a), w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo ? kredytowejmających siedzibę na terytotium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów, nie wcześniej jednak niż 24 miesiące przed tym dniem.Jeżeli nie zostaną spełnione warunki, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a lub lit. E, podatek jest płatny następnego dnia po upływie terminów określonych w tym przepisie wraz z odsetkami naliczanyni:
  1. od terminu określonego w ust. 2 do dnia, w którym upłtnęły dwa lata, licząc od dnia sprzedaży ? w wysokości połowy odsetek za zwłokę pobieranych od zaległosci podatkowych,
  2. począwszy od następnego dnia po upływie dwóch lat, licząc od dnia sprzedaży, aż do dnia zapłaty ? w pełnej wysokości odsetek za zwłokę pobieranych od zaległości podatkowych.W terminie płatności podatku podatnik jest obowiązany złożyć deklarację według ustalonego wzoru (art. 28 ust. 3 i 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

W odpowiedzi na Pani zapytanie tutejszy organ podatkowy uprzejmie informuje, iż przychód ze sprzedaży nieruchomości przed upływem 5 lat może być wykorzystany na remont nieruchomości, do której podatnik posiada tytuł własności ? w myśl art. 21 ust. 2 pkt 16 w/w ustawy. Natomiast spłata kredytu wraz z należnymi odsetkami, korzysta ze zwolnienia ze zryczałtowanego podatku dochodowego, jeśli kredyt zaciągnięty został na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a i lit. e.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika