Dotyczy możliwości skorzystania z ulgi odsetkowej z tytułu kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania (...)

Dotyczy możliwości skorzystania z ulgi odsetkowej z tytułu kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania w 2006 roku, jeśli akt notarialny zostanie podpisany w 2007 r. oraz zostanie zwiększona kwota kredytu na zakup mieszkania i jego wykończenie.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kolbuszowej działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r.- Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz.60 z późn. zm.), art. 26b ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym przed dniem 01.01.2007 r., w związku z art. 9 ustawy z dnia 16.11.2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588) postanawia uznać, że stanowisko strony przedstawione we wniosku z dnia 6.04.2007 r., który został uzupełniony w dniu 15.05.2007 r. w kwestii możliwości skorzystania z ulgi odsetkowej od kredytu zaciągniętego w 2006 r. na zakup mieszkania:

  • jest prawidłowe w zakresie możliwości skorzystania z ulgi odsetkowej w przypadku zaciągnięcia kredytu w 2006 r., a podpisania aktu notarialnego w 2007 r. (pytanie 1),
  • jest prawidłowe w części dotyczącej możliwości skorzystania z ulgi odsetkowej w przypadku powiększenia kwoty kredytu na wydatki związane ze wzrostem ceny mieszkania, lecz nieprawidłowe w zakresie sposobu korzystania z tej ulgi - ulga odliczana jest od dochodu, a nie od podatku (pytanie 2 i 3),
  • jest nieprawidłowe w zakresie możliwości skorzystania z ulgi w odniesieniu do odsetek liczonych od tej części kredytu, która zostanie przeznaczona na wykończenie mieszkania (pytanie 2 i 3),
  • jest prawidłowe w kwestii dotyczącej procentowego odliczenia kwoty ulgi przypadającej do odliczenia, lecz jest nieprawidłowe w zakresie dotyczącym sposobu skorzystania z ulgi (ulga odliczana jest od dochodu, a nie od podatku i dotyczy tylko tej części kredytu który przeznaczony jest na zakup mieszkania) oraz w zakresie wyliczania procentowego udziału przysługującej ulgi ? wskaźnik ten należy wyliczyć porównując całą kwotę kredytu przeznaczonego na zakup mieszkania do łącznej kwoty uzyskanego kredytu (pytanie 4)

w przedstawionym przez stronę stanie faktycznym.

W dniu 6.04.2007 r. wpłynął do tutejszego organu podatkowego wniosek o interpretację przepisów prawa podatkowego, który został na wezwanie tutejszego organu uzupełniony pismem z dnia 11.05.2007 r. W przedmiotowym wniosku Pan R. zwrócił się z zapytaniami dotyczącym możliwości skorzystania z ulgi odsetkowej w przypadku zaciągnięcia kredytu na zakup mieszkania w 2006 roku jeśli akt notarialny zostanie podpisany w 2007 roku, utratą prawa do ww. ulgi jeśli kredyt ten zostanie powiększony w związku ze wzrostem ceny mieszkania i wykończeniem mieszkania, odliczeniem od podatku odsetek od powiększonej kwoty kredytu oraz sposobu wyliczenia odsetek przypadających do odliczenia.

Zgodnie z przedstawionym we wniosku stanem faktycznym, Pan R. w dniu 11.01.2006 r. podpisał umowę kredytową WŁASNY KĄT HIPOTECZNY z bankiem PKO BP S.A. na kwotę 60.000,00 CHF na zakup mieszkania w Krakowie (umowa z firmą deweloperską z dnia 3.01.2006 r.) o powierzchni 43,61 m#178; w cenie 159.270,00 PLN brutto. Ostateczna cena mieszkania będzie obejmowała koszty zmian w projekcie (zmiana wyposażenia) oraz będzie zwaloryzowana za pomocą wskaźnika wzrostu cen obiektu wg wydawnictwa BCO sekobud (?biuletyn cen obiektów?) obiekt 1131. Planowany termin przekazania mieszkania to 14.09.2007 r. Podpisanie aktu notarialnego nastąpi do 3 miesięcy od daty przekazania mieszkania. Podatnik w 2007 roku planuje powiększyć kwotę kredytu o około 35.000,00 PLN na sfinansowanie wydatków związanych ze wzrostem ceny oraz wykończeniem mieszkania. Zwiększenie to będzie odbywać się w ramach tego samego kredytu, który został zaciągnięty na zakup mieszkania. Jednocześnie podatnik określił, że spełnia warunki określone w art. 26b ust. 2 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wg stanowiska wyrażonego w przedmiotowym wniosku, podatnikowi przysługuje prawo do skorzystania z odliczenia ulgi odsetkowej w przypadku zaciągnięcia kredytu w 2006 r., a podpisaniem aktu notarialnego w 2007 r., możliwość skorzystania z ulgi dotyczącej powiększonej kwoty kredytu, a w przypadku braku możliwości skorzystania z ulgi dotyczącej odsetek od powiększonej części kredytu kwota ulgi powinna być wyliczona procentowo.

Ustalono, że w ww. sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa ani też postępowanie przed Sądem Administracyjnym. Biorąc pod uwagę przedstawiony przed podatnika stan faktyczny tutejszy organ zważył co następuje:

Zgodnie z art. 26b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od dochodu będącego podstawą obliczenia podatku odlicza się faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi o którym mowa w art. 3 ust. 1 ww. ustawy, na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych związanej z:

  1. budową budynku mieszkalnego, albo
  2. wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku, albo
  3. zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej, albo
  4. nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.

Zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 16.11.2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588), uchylono art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, natomiast prawo do kontynuacji ulgi odsetkowej określono w art. 9 tej ustawy, zgodnie z którym podatnikowi, któremu w latach 2002-2006 został udzielony kredyt (pożyczka), o którym mowa w art. 26b ustawy wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed 1.01.2007 r., przysługuje na zasadach określonych w tej ustawie, prawo do odliczenia wydatków na spłatę odsetek od tego kredytu, do upływu terminu spłaty określonego w umowie o kredyt zawartej przed dniem 1.01.2007 r., nie dłużej jednak niż do dnia 31.12.2027 r.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiują pojęcia udzielony kredyt, a przepisy art. 26b ustawy o podatku dochodowym nie określają terminu przekazania środków zgodnie z zawartą umową o kredyt, ani też nie warunkują nabycia prawa do skorzystania z ulgi od upływu czasu od udzielenia kredytu na zakup mieszkania do podpisania aktu notarialnego. Zawarcie umowy w formie aktu notarialnego o ustanowieniu odrębnej własności lokalu mieszkalnego, o przeniesieniu na podatnika własności budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, której jedną ze stron jest podatnik niezbędne jest do skorzystania z prawa do ulgi i wyznacza moment w którym podatnikowi przysługuje prawo realizacji ulgi. Będzie ona rozliczana najwcześniej w zeznaniu za rok podatkowy w którym umowa ta została podpisana ? zgodnie z art. 26b ust 2 pkt 4 lit. b ww. ustawy o podatku dochodowym. Nie ma zatem wątpliwości, iż kredyt udzielony podatnikowi, dotyczy faktu zawarcia umowy, nie zaś podpisania aktu notarialnego.

W świetle powyższego zawarcie przez podatnika w styczniu 2006 r., z bankiem PKO BP S.A. umowy na sfinansowanie zakupu mieszkania, stanowić będzie o nabyciu prawa do odliczenia wydatków na spłatę odsetek, przy spełnieniu pozostałych warunków wynikających z art. 26b ww. ustawy o podatku dochodowym. Jeżeli zwiększenie kwoty pierwotnie przyznanego kredytu odbywać się będzie w ramach tej samej umowy kredytowej nie pozbawi to podatnika prawa do ww. odliczenia. Jednak tylko odsetki zapłacone od kwoty kredytu przeznaczonego na zakup mieszkania będą mogły być odliczone od podstawy opodatkowania, a nie jak wskazał w swoim wniosku podatnik od podatku. Z brzmienia art. 26b ww. ustawy o podatku dochodowym wynika, że odliczeniu od dochodu podlegają jedynie wydatki na spłatę odsetek od kredytu udzielonego podatnikowi na sfinansowanie inwestycji, o której mowa w tym przepisie.

Jak wynika z powyższego ustawodawca daje podatnikom możliwość odliczania wydatków na spłatę odsetek od kredytu udzielonego na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych. Choć wykończenie lokalu (budynku) mieszkalnego stanowi taki cel, nie został on objęty ww. katalogiem. Oznacza to, że wydatki na spłatę kredytu, którym sfinansowano wykończenie lokalu mieszkalnego nie podlegają odliczeniu w ramach ulgi odsetkowej. Odliczeniem objąć można natomiast odsetki od kredytu w części przeznaczonej na zakup lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności (oczywiście o ile zachodzą pozostałe warunki do skorzystania z tego odliczenia określone w art. 26b ustawy).

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wskazują również w jaki sposób należny wyliczyć przysługującą kwotę ulgi w przypadku, gdy kredyt został zaciągnięty na zakup mieszkania i jego wykończenie. W art. 26b ust. 3 pkt 6 ww. ustawy zawarte są jedynie wskazówki jak dokonywać odliczenia odsetek od kredytów wykorzystanych np. na budowę domu oraz na nabycie gruntu lub prawa wieczystego użytkowania gruntu w związku z tą budową. W takiej sytuacji przepisy wskazują, że odliczeniu nie podlegają odsetki od części kredytu ustalonej w takiej proporcji, w jakiej pozostają wydatki na nabycie gruntu albo prawa wieczystego użytkowania gruntu w łącznych wydatkach na daną inwestycję. Zdaniem tutejszego organu zaprezentowany sposób można również stosować do innych przypadków, w których tylko część kredytu finansuje cele mieszkaniowe objęte preferencją podatkową. Jednak przy wyliczaniu tym należy, w przypadku podatnika, wziąć pod uwagę całą kwotę kredytu przeznaczonego na zakup mieszkania (tj: podstawowe 60.000 CHF oraz część kwoty jego zwiększenia przeznaczoną na zakup mieszkania), a nie jak wskazał podatnik tylko kwotę 60.000 CHF.

Informacyjnie nadmieniamy, że odliczeniu podlegają jednak tylko odsetki zapłacone od tej części kredytu (pożyczki), która mieści się w wyznaczonym ustawowo limicie. Wyznacza go obowiązująca w roku zakończenia inwestycji kwota stanowiąca iloczyn 70 m2 powierzchni użytkowej i wskaźnika przeliczeniowego 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, ustalonego do celów obliczenia premii gwarancyjnej od wkładów na oszczędnościowych książeczkach mieszkaniowych za III kwartał roku poprzedzającego rok podatkowy, określonej na rok zakończenia inwestycji (w przypadku podatnika podpisania aktu notarialnego).

Mając zatem na uwadze powyższe należy uznać, że w przedstawionym stanie faktycznym odsetki od kredytu zaciągniętego w 2006 r., powiększonego w 2007 roku, w części przeznaczonej na zakup mieszkania podlegają odliczeniu od podstawy opodatkowania w ramach tzw. ulgi odsetkowej ? zgodnie z zasadami zawartymi w art. 26b ww. ustawy o podatku dochodowym w brzmieniu obowiązującym przed 1.01.2007 r. (w tym w ramach obowiązującego limitu). Natomiast wydatki poniesione na spłatę odsetek od tej części kredytu, która została zaciągnięta z przeznaczeniem na wykończenie mieszkania nie są podstawą do skorzystania z ulgi. Wobec tego kwotę przysługującej ulgi należy wyliczyć proporcjonalnie biorąc pod uwagę stosunek wydatków sfinansowanych kredytem na zakup mieszkania do wydatków ogółem sfinansowanych kredytem przeznaczonych na wskazane przed podatnika cele (tj. zakup mieszkania i jego wykończenie).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika