Jak opodatkować usługi polegające na demontażu starej stolarki okiennej oraz zamontowanie nowej, (...)

Jak opodatkować usługi polegające na demontażu starej stolarki okiennej oraz zamontowanie nowej, własnej i obcej produkcji?

Do tut. organu wpłynął wniosek z dnia 23.04.2004 r. (data wpływu 26.04.2004 r.) o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczący opodatkowania produkcji stolarki okiennej oraz świadczenia usług budowlanych związanych z montażem okien i parapetów. W dniu 20.05.04 r. podatnik przedłożył informację otrzymaną z Urzędu Statystycznego w Łodzi dotyczącą klasyfikacji statystycznej ww. czynności.

Ze złożonego pisma wynika, że podatnik jest producentem stolarki okiennej oraz świadczy usługi budowlane związane z ich montażem. Podatnik posiada wątpliwości czy:
- w przypadku świadczenia usług polegających na demontażu starej stolarki otworowej, przygotowaniu otworów do montażu, osadzeniu nowego okna wyprodukowanego w firmie podatnika oraz montażu parapetów, okien obcej produkcji i wykonaniu obróbek tynkarskich, blacharskich, malarskich gdzie cena świadczonej usługi obejmuje zarówno wartość materiałów jak i ww usług, czy może stosować od 01.V.2004 r. stawkę podatku VAT 7%. Jak również do robót budowlano-montażowych wykonywanych przez podwykonawcę w imieniu i na rzecz podatnika, związanych z montażem własnej produkcji stolarki otworowej jak i zakupionych od innych producentów.
Powyższe czynności dotyczą budynków mieszkalnych.

Porady prawne

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Giżycku zgodnie z art. 14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. ? Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego informuje: zgodnie z klasyfikacją statystyczną przedłożoną przez podatnika:
- usługa demontażu oraz montażu stolarki otworowej, przygotowanie otworów, osadzenie nowego okna (produkcji obcej), montażu parapetów, wykonanie obróbek tynkarskich, blacharskich i malarskich została sklasyfikowana pod symbolem PKWiU 45.42.11-00.00 jako 'Roboty związane z montażem futryn drzwiowych i ram okiennych?
Natomiast roboty montażowe wykonywane przez producenta wyrobu (w tym konkretnym przypadku stolarki otworowej ), w zakresie usług własnych zostały sklasyfikowane w grupowaniu obejmującym dany wyrób tj. np.
Okna i ich ościeżnice z tworzyw sztucznych PKWiU 25.23.14,-50.1 jako 'Okna i ich ościeżnice z tworzyw sztucznych, dla budownictwa?
Okna drewniane w budynkach mieszkalnych PKWiU 20.30.11-10.10 - 'Okna drewniane dla budownictwa mieszkaniowego?.

W związku z powyższym zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535) w okresie od dnia 1 maja 2004 r. do dnia 31 grudnia 2007 r. do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą oraz obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych ma zastosowanie stawka VAT 7%.

Powyższe odnosi się wyłącznie do świadczonych usług w ww. zakresie. W tym konkretnym przypadku ma to zastosowanie do usług dotyczących wymiany stolarki otworowej produkcji obcej.
Natomiast usługa demontażu oraz montażu stolarki otworowej, przygotowanie otworów, zamontowaniu okna własnej produkcji, wykonanie obróbek tynkarskich, blacharskich i malarskich wykonywana przez producenta wyrobu siłami własnymi podlega opodatkowaniu wg stawki danego wyrobu, który jest przedmiotem montażu w tym konkretnym przypadku są to okna, które podlegają opodatkowaniu zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. ustawy VAT stawką 22%.
Nadmienia się, iż na zastosowanie stawki VAT nie ma wpływu czy usługi montażu okien (własnych i obcych) są wykonywane przez podwykonawcę, ponieważ rozliczenie tych usług następuje pomiędzy firmą zlecającą podwykonawstwo a podwykonawcą robót.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika