Czy w związku z opodatkowaniem z dniem 1 maja 2004 r. ustanowienia spółdzielczego własnościowego (...)

Czy w związku z opodatkowaniem z dniem 1 maja 2004 r. ustanowienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego będzie doliczony podatek VAT od wpłaty należności po 1 maja 2004 r.

Do tut. organu wpłynął wniosek z dnia 06 kwietnia 2004 r. o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności polegających na ustanowieniu spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego.

Ze złożonego pisma wynika, że dnia 16.01.2004 r. zawarła Pani umowę o budowę lokalu użytkowego ze spółdzielnią mieszkaniową, na który ma być ustanowione spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego. W umowie określono wstępny koszt budowy w wysokości 148.181,40 zł. Na poczet należności wpłaciła Pani część należności, zaś w późniejszym terminie ma wpłacić pozostałą część należności w ratach. Pytanie dotyczy, czy w związku z opodatkowaniem z dniem od 1 maja 2004 r. ww. czynności podatkiem od towarów i usług będzie doliczony podatek VAT w chwili zawierania umowy o spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego. Zdaniem podatnika wymieniona w umowie wartość inwestycji zawiera już 22% podateku VAT i zmiana przepisów nie wpłynie na wartość transakcji kupna lokalu.

Porady prawne

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Giżycku zgodnie z art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego informuje:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Natomiast stosownie do art. 7 ust. 1 pkt 5 w/w ustawy przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego.

Z ww. przepisów wynika, że ustanowienie przez spółdzielnię tytułu prawnego do lokalu po dniu 1 maja 2004 r. będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT. Jeżeli umowa o ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego zostanie zawarta po 1 maja 2004 r. to będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT od należności wpłaconych po dniu 1 maja 2004 r., bowiem zgodnie z art. 153 ust. 1 ustawy do podstawy opodatkowania, o której mowa w art. 29 ust. 6 i 7, nie wlicza się wartości wkładów i opłat, wniesionych przed dniem 1 maja 2004 r.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 podstawą opodatkowania jest obrót z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz 120 ust. 4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Z umowy zawartej ze spółdzielnią wynika, że na wysokość kosztów budowy składają się koszty nabycia gruntu, koszty przygotowania inwestycji, koszty bezpośrednio związane z budową oraz koszty pośrednie. Koszt budowy może ulec zmianie w przypadku wykonania w lokalu robót dodatkowych i zamiennych oraz wystąpienia innych nie przewidzianych umową okoliczności.

Do dnia 30 kwietnia 2004 r. na podstawie ustawy z dnia 08 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) czynności ustanowienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego wyłączone były spod działania ustawy o VAT i nie podlegały opodatkowaniu tym podatkiem. W umowie zawartej dnia 16.01.2004 r. o budowę lokalu użytkowego spółdzielnia nie uwzględniła w cenie podatku od towarów i usług, w związku z powyższym ze zmianą przepisów ustawy o podatku od towarów i usług cena może wzrosnąć o podatek VAT nie uwzględniony w umowie.

Zatem tut. organ nie podziela Pani stanowiska wyrażonego w piśmie z dnia 06.04.2004 r.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika