opodatkowania przychodu z tytułu umowy użyczenia samochodu ciężarowego oraz kosztów związanych (...)

opodatkowania przychodu z tytułu umowy użyczenia samochodu ciężarowego oraz kosztów związanych z jego eksploatacją

Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja Podatkowa (jedn. tekst Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bartoszycach w odpowiedzi na pismo z dnia 28.10.2003 r. (wpływ do tut. organu 06.11.2003 r.) w sprawie opodatkowania przychodu z tytułu umowy użyczenia samochodu ciężarowego oraz kosztów związanych z jego eksploatacją, wyjaśnia co następuje:

Przedsiębiorca biorący rzecz do bezpłatnego używania, która to rzecz ma służyć prowadzonej przez niego działalności gospodarczej zobowiązany jest do ustalenia z tego tytułu przychodów dla celów podatkowych. Przychód z tego tytułu powstaje zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt. 8 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (jedn. tekst Dz. U. nr 14, poz. 176 z 2000 r. z późn. zm.), który stanowi,że jest nim wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczonych zgodnie z art. 11 ust. 2-2b, z wyjatkiem otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn. Taki zapis stanowi o wyłączeniu z przychodów wartości świadczeń otrzymanych przez podatnika od członków najbliższej rodziny. Również przedsiębiorca użyczający rzecz ruchomą nie ustala przychodów dla celów podatkowych, ponieważ oddanie rzeczy w użyczenie nie stanowi żródła przychodów.

Porady prawne

W kwestii dotyczącej używania przez Pana samochodu będącego własnością matki może być zawarta umowa użyczenia zgodnie z przepisami art. 710-719 Kodeksu cywilnego, na podstawie której użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu przez czas oznaczony lub też nieoznaczony na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy.

Odnosząc się do problemu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z eksploatacją samochodu ciężarowego Naczelnik Urzędu wyjaśnia:

Przepis art. 713 Kodeksu Cywilnego stanowi, iż biorący rzecz do używania ponosi zwykłe koszty jej utrzymania. Oznacza to ponoszenie przez biorącego w użyczenie kosztów pozwalających zachować rzecz w stanie niepogorszonym.
Zgodnie z art. 22 ust. 1ustawy o podatku dochodowym (jedn. tekst Dz. U. nr 14, poz. 176 z 2000 r. z późn. zm.):
kosztami uzyskania przychodu z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów , z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Oznacza to, że poniesione wydatki związane z eksploatacją samochodu ciężarowego będą stanowiły koszt uzyskania przychodów w działalności gospodarczej po zweryfikowaniu istnienia związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy ponoszonymi wydatkami a uzyskanym przychodem.
Stanowisko Pana zawarte w piśmie z dnia 28.10.2003r. jest prawidłowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika