Czy wykonywanie usług w ramach działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, które nie były (...)

Czy wykonywanie usług w ramach działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, które nie były wcześniej wykonywane w ramach stosunku pracy, nie powoduje utraty prawa do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych ?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Opocznie działając na podstawie art. 216 oraz art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku o udzielenie interpretacji przepisów prawa podatkowego z dnia 26 lutego 2007 roku (data wpływu do tut. Organu Podatkowego) w sprawie zasad opodatkowania przychodów z usług wykonywanych na rzecz byłego pracodawcy, które nie wchodzą w zakres czynności wykonywanych w ramach stosunku pracy.

Z treści zapytania wynika, że jest Pan zatrudniony na stanowisku sprzedawcy-magazyniera. Do Pana obowiązków należy obsługa magazynu oraz sprzedaż towarów handlowych w sklepie. Zamierza Pan rozwiązać stosunek pracy oraz rozpocząć własną działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług budowlanych opodatkowaną w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W zakresie prowadzonej działalności będzie Pan wykonywał roboty budowlane na rzecz innych podmiotów, w tym również na rzecz swojego byłego pracodawcy.

Porady prawne

W przedstawionym we wniosku własnym stanowisku stwierdza Pan, że wykonywanie czynności w ramach działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, które nie były wcześniej wykonywane w ramach stosunku pracy nie powoduje utraty prawa do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Opocznie stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, w tym również, gdy działalność jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych. Katalog podatników pozbawionych prawa korzystania z tej formy opodatkowania został zawarty w art. 8 wyżej wymienionej ustawy. Stosownie do art. 8 ust. 1 pkt. 6 cytowanej ustawy w tej formie nie mogą być opodatkowani podatnicy, którzy rozpoczynają wykonywanie działalności samodzielnie lub w formie spółki, jeżeli podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników przed rozpoczęciem działalności w roku podatkowym lub w roku poprzedzającym rok podatkowy, wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres działalności podatnika lub spółki. Zgodnie z oświadczeniem wskazanym we wniosku, jako pracownik wykonywał Pan czynności inne niż w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, wobec czego Pana działalność gospodarcza może być opodatkowana na zasadach zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych. W opisanym we wniosku stanie faktycznym oraz przedstawionym wyżej stanie prawnym, stanowisko Pana uznać należy - za prawidłowe.

Biorąc pod uwagę powyższe orzeczono jak w sentencji.

Powyższe postanowienie dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego uwzględnionego przez stronę we 'własnym stanowisku' zawartym w tym wniosku.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika