Czy transakcje na rynkach zagranicznych (amerykańskie giełdy papierów wartościowych) powinny być (...)

Czy transakcje na rynkach zagranicznych (amerykańskie giełdy papierów wartościowych) powinny być traktowane łącznie z transakcjami na rynku polskim i następnie opodatkowane stawką 19% ?

W dniu 04.05.2005 r. zwrócił się Pan do tutejszego organu z wnioskiem o dokonanie interpretacji zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczących opodatkowania transakcji na rynkach zagranicznych (amerykańskie giełdy papierów wartościowych), czy powinny być traktowane łącznie z transakcjami na rynku polskim i następnie opodatkowane stawką 19%.

Tutejszy Urząd Skarbowy po przeanalizowaniu przedstawionej przez Pana sytuacji stosownie do art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) informuje:

Porady prawne

W brzmieniu obowiązujących przepisów podatkowych w roku 2004, zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Natomiast na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych i realizacji praw wynikających z papierów wartościowych, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o publicznym obrocie papierami wartościowymi.

W przedmiotowej sprawie osiągał Pan zyski na amerykańskiej giełdzie papierów wartościowych. Z uwagi na fakt, iż dochody te nie są uzyskiwane na terytorium Polski (firmy oferujące dostęp do giełd zagranicznych z których usług Pan korzystał są firmami zagranicznymi), to nie mają do nich zastosowania przepisy art. 30 b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przewidujące podatek dochodowy w wysokości 19% uzyskanego dochodu. Przepis ten odnosi się do dochodów uzyskanych tylko i wyłącznie na terenie Polski.

Rozpatrując dochody zagraniczne należy sięgnąć do umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o uniknięciu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu podpisanej w Waszyngtonie dnia 8 października 1974 roku (Dz. U. z 1976 r. Nr 31, poz. 178). Zgodnie z art. 14 ust. 1 osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w jednym z Umawiających się Państw będzie zwolniona od opodatkowania w drugim Umawiającym się Państwie zysku ze sprzedaży, zamiany lub innej dyspozycji walorami kapitałowymi, chyba że:

  1. zysk został osiągnięty przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w jednym z Umawiających się Państw ze sprzedaży, zamiany lub innej dyspozycji mieniem wymienionym w art. 7 niniejszej Umowy, położonym na terytorium drugiego Umawiającego się Państwa,
  2. osoba osiągająca zysk, mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w jednym z Umawiających się Państw, posiada zakład w drugim Umawiającym się Państwie i wartość majątkowa przynosząca zysk jest rzeczywiście związana z tym zakładem lub
  3. osoba fizyczna osiągająca zysk, mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w jednym z Umawiających się Państw, przebywa w drugim Umawiającym się Państwie przez okres lub okresy, sięgające łącznie lub przekraczające 183 w ciągu roku podatkowego.

Z akt sprawy wynika, że Pana miejscem zamieszkania jest terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W związku z tym podlega Pan w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu i powinien Pan zapłacić podatek od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów, tj. zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ustawa ta wymienia wśród różnego rodzaju źródeł przychodów m. in. przychody z kapitałów pieniężnych. W przedmiotowej sprawie uzyskał Pan dochody z tytułu transakcji na amerykańskiej giełdzie papierów wartościowych. Mając na uwadze kwestię opodatkowania dochodów ze sprzedaży akcji za granicą, to w świetle art. 14 umowy ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, są one zwolnione w USA. Natomiast w Polsce, stosownie do art. 27 ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych powinien Pan opodatkować w/w dochody na zasadach ogólnych, kumulując je z innymi dochodami osiągniętymi na terenie Polski.

Podkreśla się, że skoro art. 30 b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odnosi się do dochodów uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a nie za granicą, przedmiotowe dochody winny być opodatkowane w Polsce na zasadach ogólnych (od dnia 1 stycznia 2005 r. dochody giełdowe uzyskiwane w innych państwach przez podatników o nieograniczonym obowiązku podatkowym podlegają opodatkowaniu w Polsce. Są one łączone z innymi dochodami giełdowymi ? i w ramach tak określonej sumy dochodów są opodatkowane stawką 19% - PIT-38)

Tutejszy organ podatkowy informuje, iż ww. odpowiedź jest wiążąca tylko dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia, nie jest natomiast wiążąca dla Podatnika.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika