Osoba niepełnosprawna ruchowo zainstalowała przy swoim domu dźwig umożliwiający wyjeżdżanie wózkiem (...)

Osoba niepełnosprawna ruchowo zainstalowała przy swoim domu dźwig umożliwiający wyjeżdżanie wózkiem inwalidzkim z domu. Czy poniesione przez nią wydatki na ten cel mogą być odliczone i w jakiej formie?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Opocznie działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo z dnia 29 grudnia 2004r. (data wpływu do tut. Organu Podatkowego), biorąc pod uwagę stan faktyczny przedstawiony w piśmie uprzejmie informuje:

Zgodnie z regulacją art. 26 ust. 7a pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (jednolity tekst Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz.176 ze zm.) za wydatki na cele rehabilitacyjne, które podlegają odliczeniu od dochodu, uważa się wydatki na adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności.

Porady prawne

Zainstalowanie przy domu dźwigu dla niepełnosprawnego, niewątpliwie jest wydatkiem na adaptację budynku mieszkalnego do potrzeb wynikających z niepełnosprawności.

Należy przy tym wspomnieć, że zgodnie z art. 26 ust. 7 pkt 1-3 ustawy, koniecznym warunkiem do odliczenia takich wydatków jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek :

  1. orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, lub
  2. decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy albo rentę szkoleniową, albo
  3. orzeczenia o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów.

Jeśli chodzi o kwestię odpowiedniego udokumentowania wydatków poniesionych na wyżej wymieniony cel, to zauważyć należy, że ? stosownie do art. 26 ust. 7c ustawy, wysokość wydatków na cele rehabilitacyjne wymienione między innymi w pkt 1 ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie.

Dodać należy również, że wydatki na cele rehabilitacyjne podlegają odliczeniu od dochodu tylko wówczas, jeżeli nie zostały sfinansowane lub dofinansowane ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych lub Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

W przypadku gdy wydatki były częściowo sfinansowane (dofinansowane) z tych funduszy (środków) odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą sfinansowaną (dofinansowaną) z tych funduszy (środków) lub zwrócą w jakiejkolwiek formie (art. 26 ust. 7 b).

Odliczenia z wyżej wymieniony tytułu należy wykazać w załączniku PIT-O. Następnie odliczenia z PIT-O należy przenieść do zeznania podatkowego, zgodnie z objaśnieniami zawartymi w poszczególnych polach załącznika i zeznań oraz zawartymi w broszurach informacyjnych do zeznań podatkowych oraz do załączników wydawanych przez Urząd Skarbowy wraz z drukami zeznań.

Niniejsza odpowiedź oparta jest na stanie prawnym obowiązującym w dniu jej udzielania.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika