Czy mogę w 2006 r. opodatkować ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych wg stawki 8,5 % przychody (...)

Czy mogę w 2006 r. opodatkować ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych wg stawki 8,5 % przychody osiągane z najmu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nisku, działając na podstawie:

  • art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.),
  • art. 10 ust. 1 pkt 3 i 6 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.),
  • art. 6 ust. 1 i 1a, art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. e, art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. i ustawy z dnia 20.11.1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.),

po rozpatrzeniu wniosku pani Barbary R. z dnia 20.01.2006 r., uzupełnionego pismem z dnia 29.01.2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu 30.01.2006 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, postanawia uznać stanowisko pani Barbary R. za nieprawidłowe w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku. W związku z powyższym podatniczce nie przysługuje prawo opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych wg stawki 8,5 % przychodów z najmu nieruchomości, osiąganych w 2006 r. w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa stosowanie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemne zapytanie podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Po dokonaniu analizy złożonego wniosku ustalono, że w sprawie będącej jego przedmiotem spełnione są przesłanki o których mowa w art. 14a § 1 i § 2 powołanej wyżej ustawy - Ordynacja podatkowa.

Z przedstawionego przez panią Barbarę R. stanu faktycznego wynika, że podatniczka:

  • do dnia 22.09.2005 r. osiągała przychody z tytułu wynajmu lokali, opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych,
  • od dnia 23.09.2005 r. przychody z tytułu wynajmu nieruchomości - opodatkowane na zasadach ogólnych - osiąga w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie wynajmu nieruchomości (zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej z dnia 23.09.2005 r. wydane przez Burmistrza Gminy i Miasta; zaświadczenie określa przedmiot działalności gospodarczej ? zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności - jako: 70.20.Z - wynajem nieruchomości na własny rachunek),

złożyła w ustawowym terminie pisemne oświadczenie o wyborze na 2006 r. formy opodatkowania przychodów z tytułu najmu nieruchomości ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych (oświadczenie złożono w tut. Urzędzie dnia 20.01.2006 r.). Podatniczka zwróciła się do tut. organu o wyjaśnienie czy w przedstawionym stanie faktycznym może w 2006 r. opodatkować ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych wg stawki 8,5% przychody z najmu osiągane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Podatniczka uważa, że w przedstawionym wyżej stanie faktycznym nabyła prawo do opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych wg stawki 8,5 % przychodów osiąganych w 2006 r. z tytułu najmu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

W świetle ustawy z dnia 20.11.1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają:

  • przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej ?spółką? (art. 6 ust. 1 ustawy),
  • otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze (art. 6 ust. 1a ustawy).

Natomiast ustawa z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) jako odrębne źródła przychodów wymienia:

  • w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy - pozarolniczą działalność gospodarczą, przy czym przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy oraz z innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą należą do przychodów z tej działalności (art. 14 ust. 2 pkt 11 ustawy), oraz
  • w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy - najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

Zatem wynajem lokali może być uznany zarówno za działalność gospodarczą, jak i za tzw. pobieranie pożytków cywilnych z rzeczy, które w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowią odrębne źródła przychodów.

Artykuł 12 ust. 1 pkt 3 lit. i (rozdział II) powołanej wyżej ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym stanowi, że przychody z najmu składników związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 11 i 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych są opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%. Natomiast z treści art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. e tej ustawy wynika, że przepisów rozdziału drugiego - określającego zasady opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych - nie stosuje się do podatników osiągających w całości lub w części przychody z tytułu świadczenia usług wymienionych w załączniku nr 2 (z wyłączeniem usług najmu świadczonych poza prowadzoną działalnością gospodarczą). W pozycji 10 tego załącznika wymieniono m.in. usługi w zakresie wynajmowania nieruchomości na własny rachunek (grupa 70.2 PKWiU), tj. usługi wynajmowania lub wydzierżawiania na własny rachunek nieruchomości o charakterze mieszkalnym i niemieszkalnym. Przepisy powołanej wyżej ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym wykluczają więc możliwość korzystania z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przychodów z działalności gospodarczej, jeżeli podatnik osiąga w ramach tej działalności w całości lub w części przychody z najmu nieruchomości na własny rachunek.

W świetle powyższego stwierdzić należy, iż samo wywiązanie się podatniczki z unormowań wynikających z treści art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym poprzez złożenie w ustawowym terminie pisemnego oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych przychodów osiąganych z tytułu wynajmu nieruchomości w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nie umożliwia opodatkowania w 2006 r. ww. przychodów zryczałtowanym podatkiem dochodowym.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika