Czy w związku z obowiązującą od 01.01.2007 r. zmianą definicji działalności gospodarczej zawartej (...)

Czy w związku z obowiązującą od 01.01.2007 r. zmianą definicji działalności gospodarczej zawartej w ustawie z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) prowadzona przez podatnika działalność polegająca na pakowaniu towarów jest działalnością gospodarczą?

Na podstawie art. 216, art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Tryb. postanawia stanowisko w indywidualnej sprawie przedstawione we wniosku z dnia 09.03.2007r wg którego w Pani przypadku nie są spełnione łącznie trzy warunki zawarte w art. 5b ust. 1, które wyłączają uznanie wykonywanych czynności za działalność gospodarczą - uznać za prawidłowe.

Przepis art. 14 a § 1 Ordynacji podatkowej stanowi, iż stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Porady prawne

W myśl art. 14 a § 4 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Wnioskiem z dnia 09.03.2007r. wystąpiła Pani o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie przedstawiając następujący stan faktyczny.

We wniosku podała Pani, iż od 01.08.2001 r. prowadzi działalność gospodarczą polegająca na pakowaniu towarów na zlecenie. Usługi są wykonywane w magazynach kontrahenta zleceniodawcy w czasie przez Panią wybranym, począwszy od godz. 17.00, przy czym ilość godzin wykonywania usług danego dnia kształtowana jest ilością otrzymanych zleceń. Wynagrodzenie za wykonywane usługi nie jest stałe i zależy od ilości zleceń i jakości wykonywanych usług. Ilość zlecanych usług pozostaje natomiast uzależniona od ilości i jakości zleceń, jakie zleceniodawca otrzyma od swoich kontrahentów. W przypadku nienależytego wykonania przez Panią usług pakowania towarów, zleceniodawca dokonuje odpowiednich potrąceń z wynagrodzenia.

Ponosi Pani odpowiedzialność solidarną wobec kontrahentów zleceniodawcy za wszelkie szkody wynikłe w sposób pośredni lub bezpośredni z nienależytego wykonywania czynności na podstawie umowy. Wykonuje Pani usługę dla dwóch firm, a miejscem wykonywania usług jest siedziba jednej z nich.

W związku z powyższym skierowała Pani zapytanie czy w związku z obowiązującą od 01.01.2007 r. zmianą definicji działalności gospodarczej zawartej w ustawie z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) prowadzona przez Panią działalność gospodarcza polegająca na pakowaniu towarów jest działalnością gospodarczą w świetle znowelizowanych przepisów w/w ustawy ?

Według Pani ponosi Pani solidarną odpowiedzialność ze zleceniodawcą wobec kontrahentów, zatem nie jest spełniony warunek art. 5b ust. 1 pkt 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ponosi Pani także ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością, a więc nie jest również spełniony warunek określony w art. 5b ust. 1 pkt 3 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wobec powyższego nie są - w Pani ocenie spełnione trzy warunki zawarte w art. 5b ust. 1 , które wyłączają uznanie wykonywanych czynności za działalność gospodarczą.

Stanowisko tut. organu jest następujące.

Zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm. w brzmieniu obowiązującym od 01.01.2007r) działalność gospodarcza albo pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza działalność zarobkową:

a) wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b) polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c) polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczone do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Stosownie do art. 5b ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1) odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,

2) są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności,

3) wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Z przedstawionego przez Panią stanu faktycznego wynika, iż ponosi Pani solidarną odpowiedzialność ze zleceniodawcą wobec kontrahentów, a więc nie jest spełniony warunek art. 5b ust. 1 pkt 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i ponosi Pani ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością, a więc nie jest spełniony warunek określony w art. 5b ust. 1 pkt 3 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stanowisko Pani przedstawione we wniosku, że w Pani przypadku nie są spełnione łącznie trzy warunki zawarte w art. 5b ust. 1, które wyłączają uznanie wykonywanych czynności za działalność gospodarczą - tut. organ uznaje - za prawidłowe.

W myśl art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Natomiast jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy. Jednocześnie tut. organ informuje, że przedmiotowa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Panią i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia.

Interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego jest wiążąca do czasu zmiany przepisów prawa, które były przedmiotem interpretacji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika