W 2003 r. wyjechałem do pracy do Irlandii. W Irlandii został zapłacony podatek od dochodów tam osiągniętych. (...)

W 2003 r. wyjechałem do pracy do Irlandii. W Irlandii został zapłacony podatek od dochodów tam osiągniętych. W ciągu całego 2003 r. nie osiągnąłem żadnych dochodów ze źródeł położonych w Polsce. W związku z powyższym zwracam się z zapytaniem :

  • Czy od dochodów osiągniętych w Irlandii mam obowiązek w terminie do dnia 30 kwietnia 2004 r. złożyć w Polsce zeznanie podatkowe za 2003 r. ? W przypadku powstania obowiązku złożenia zeznania podatkowego, w jaki sposób powinienem ustalić wysokość dochodu uzyskanego w Irlandii (według jakiego kursu waluty, z którego dnia)?

Na podstawie art. 14a § 1, art. 17 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) przy przyjęciu, że podane w piśmie z dnia 2 kwietnia 2004 r. dane są zgodne ze stanem faktycznym i nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, wg stanu prawnego na dzień 31 grudnia 2003 r., Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tomaszowie Maz. informuje, iż zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy) z tym, że przepis art. 21 ust. 1 pkt 33 w/w ustawy o podatku dochodowym przewiduje zasadę, że wolne od podatku dochodowego są dochody tych osób, uzyskane z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli umowa międzynarodowa, której Rzeczypospolita Polska jest stroną, tak stanowi.

Porady prawne

Stosownie do treści art. 24 ust. 1 lit. a) umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Irlandii w sparwie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu sporządzona w Madrycie dnia 13 listopada 1995 r. (Dz. U. z 1996 r. Nr 29, poz. 129 ze zm.), w Polsce podwójnego opodatkowania unikać się będzie w następujący sposób: jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce osiąga dochód, który zgodnie z postanowieniami niniejszej umowy może być opodatkowany w Irlandii, lub otrzymuje dywidendy, których dotyczą postanowienia art. 10 ust. 3, to Polska zwolni od podatku taki dochód lub dywidendy.

Ze złożonego pisma wynika, że w 2003 r. przebywał Pan w Irlandii, tylko tam uzyskał dochody z pracy i dochody te zostały opodatkowane w Irlandii.

W związku z powyższym, z uwagi na nie uzyskanie dochodu w kraju, nie będzie Pan zobowiązany do złożenia zeznania podatkowego za 2003 r. w Polsce.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika