Czy na etapie czynności sprawdzających można wezwać podatnika do złożenia wyjaśnień odnośnie (...)

Czy na etapie czynności sprawdzających można wezwać podatnika do złożenia wyjaśnień odnośnie posiadanego stanu majątkowego tylko na podstawie art. 155 par. 1 Ordynacji podatkowej, w sytuacji gdy kontrola podatkowa została już zakończona.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Świebodzinie działając na podstawie art. 14a § 1-4, art. 14b § 1-2 i art. 216 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz .60 ), w odpowiedzi na wniosek z dnia 13.01.2005r. o udzielenie informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego postanawia uznać za prawidłowe stanowisko pytającego w sprawie przedstawionego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

W złożonym wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, małżonkowie powołują się na stan faktyczny polegający na tym, że w dniu 12.01.2005r. otrzymali wezwanie z dnia 7.01.2005r., do złożenia wyjaśnień odnośnie posiadanego stanu majątkowego, zawierające powołanie się jedynie na art. 155 § 1 Ordynacji podatkowej. Wnioskodawca (małżonkowie) wyraża stanowisko, że przepis art. 155 § 1 Ordynacji podatkowej ogranicza możliwość wzywania osób do sytuacji, w której jest to niezbędne do wyjaśnienia stanu faktycznego lub rozstrzygnięcia sprawy. Odnosi się to do postępowania podatkowego, które nie ma miejsca w odniesieniu do wnioskodawcy, a ponadto sformułowanie 'złożenie wyjaśnień odnośnie posiadanego stanu majątkowego' użyte przez organ podatkowy nic zostało zamieszczone w przepisach podatkowych. Ponadto, zdaniem wnioskodawcy, w pozostałych przypadkach można wzywać osobę fizyczną do złożenia oświadczenia majątkowego na określony dzień, jedynie w oparciu o art. 285a § 3 Ordynacji podatkowej, gdy zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że kontrolowany nie ujawnił wszystkich obrotów lub przychodów mających znaczenie dla określenia lub ustalenia wysokości zobowiązania podatkowego. Ten przepis, zdaniem wnioskodawcy, nie dotyczy małżonków, ponieważ nie toczy się w stosunku do nich kontrola skarbowa.

Porady prawne

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Świebodzinie podziela stanowisko pytającego dokonując jego oceny prawnej z przytoczeniem następujących przepisów ustawy z dnia 29.08,1997r. -Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz.60) :
- dział IV postępowanie podatkowe rozdział VI wezwania art. 155 § 1 - zgodnie z którym organ podatkowy może wezwać stronę lub inne osoby do złożenia wyjaśnień, zeznań lub dokonania określonej czynności osobiście, przez pełnomocnika lub na piśmie, jeżeli jest to niezbędne do wyjaśnienia stanu faktycznego lub rozstrzygnięcia sprawy; Należy więc podkreślić, że w pojęciu 'dokonanie określonej czynności osobiście' mieści się sformułowanie 'złożenie wyjaśnień odnośnie posiadanego stanu majątkowego'.
- dział VI kontrola podatkowa art. 285a § 3 - zgodnie z którym na żądanie kontrolującego kontrolowany będący osobą fizyczną jest obowiązany złożyć oświadczenie o stanie majątkowym na określony dzień, jeżeli zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że nie ujawnił wszystkich obrotów lub przychodów mających znaczenie dla określenia lub ustalenia wysokości zobowiązania podatkowego. Przepis ten odnosi się do kontroli podatkowej oraz do kontroli skarbowej.

Ponadto, należy dodać, iż nie można zawężać stosowania przepisu art. 155 § 1 Ordynacji podatkowej do postępowania podatkowego, bowiem przepis art. 280 zawarty w dziale V czynności sprawdzające - stanowi, że w sprawach nieuregulowanych w art. 272-279 stosuje się odpowiednio przepisy rozdziałów 1, 3, 5, 6 (wezwania), 9, 10, 16 i 23 działu IV (postępowanie podatkowe).

Natomiast, zgodnie z art. 272 Ordynacji podatkowej organ podatkowy pierwszej instancji dokonuje czynności sprawdzających, które mają na celu sprawdzenie terminowości składania deklaracji i wpłacania zadeklarowanych podatków oraz stwierdzenia formalnej poprawności dokumentów z tym związanych oraz ustalenie stanu faktycznego w zakresie niezbędnym do stwierdzenia zgodności z przedstawionymi dokumentami. Zatem, w przypadku dokonywania czynności sprawdzających podstawą prawną do zastosowania wezwania stanowi art. 155 § 1 Ordynacji podatkowej oraz art. 272 Ordynacji podatkowej z wyraźnie wskazanym rodzajem czynności sprawdzających, wymienionych w tym przepisie oraz przywołaniem przepisów w zakresie materialnego prawa podatkowego.

Interpretacja powyższa dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w 2005 roku (data zaistnienia zdarzenia). Zgodnie z przepisami art. 14b § l-2 Ordynacji podatkowej (powołanej w sentencji) - powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy - do czasu jej zmiany lub uchylenia przez Dyrektora Izby Skarbowej w Zielonej Górze.

Na postanowienie niniejsze przysługuje pytającemu prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Zielonej Górze, w terminie 7 dni od daty jego doręczenia, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Świebodzinie.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika