Czy od dochodu uzyskanego z działalności ksero związek zawodowy powinien odprowadzić podatek dochodowy (...)

Czy od dochodu uzyskanego z działalności ksero związek zawodowy powinien odprowadzić podatek dochodowy od osób prawnych ?

Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Tryb. postanawia stanowisko w indywidualnej sprawie przedstawione przez Związek we wniosku z 14.05.2007 r. (wpływ do tut. organu 17.05.2007r.), według którego zwolnieniu od podatku dochodowego podlega dochód uzyskany z działalności gospodarczej w zakresie usług ksero przeznaczony w całości na cele statutowe uznać za prawidłowe.

Przepis art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej stanowi, iż stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Porady prawne

W myśl art. 14a § 4 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

W dniu 17.05.2007 r. Związek złożył do tut. organu wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie przedstawiając następujący stan faktyczny.

W przedmiotowym wniosku Związek wskazał, iż poza swoją działalnością statutową prowadzi dodatkową działalność pomocniczą związaną z wykonywaniem odpłatnie usług ksero w szczególności dla osób fizycznych. Ponadto Związek podał, iż z tego tytułu uzyskuje przychody, jak również ponosi koszty, a dochód w całości przeznacza na działalność statutową.

W związku z powyższym Związek zwrócił się do tut organu o wydanie interpretacji, czy od dochodu uzyskanego z działalności ksero należy odprowadzić podatek dochodowy od osób prawnych.

Zdaniem Związku Zawodowego osiągnięty dochód , który w całości jest przeznaczany na działalność statutową korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 39.

Stanowisko tut. organu jest następujące.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich ten dochód został osiągnięty.

W myśl art. 17 ust. 1 pkt 39 w/w ustawy wolne od podatku dochodowego są dochody związków zawodowych, społeczno-zawodowych organizacji rolników, izb rolniczych, organizacji pracodawców i partii politycznych, działających na podstawie odrębnych ustaw - w części przeznaczonej na cele statutowe, z wyłączeniem działalności gospodarczej.

W oparciu o powołane wyżej przepisy należy stwierdzić, iż bez znaczenia pozostaje fakt z jakich źródeł został osiągnięty dochód, czy z prowadzonej działalności statutowej, czy z działalności gospodarczej. W przedmiotowej sprawie istotny jest cel, na który zostanie przeznaczony osiągnięty dochód. Jeżeli więc, jak wskazuje Związek dochód jest w całości jest przeznaczony na cele statutowe, a nie na cele działalności gospodarczej - wówczas jest wolny od podatku dochodowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 39 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny i obowiązujący stan prawny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Tryb. stwierdza, że stanowisko Związku Zawodowego przedstawione we wniosku, według którego zwolnieniu od podatku dochodowego podlega dochód uzyskany z działalności gospodarczej w zakresie usług ksero przeznaczony w całości na cele statutowe należy uznać - za prawidłowe.

W myśl art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Natomiast jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy.
Jednocześnie tut. organ informuje, że przedmiotowa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Związek i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia.

Interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego jest wiążąca do czasu zmiany przepisów prawa, które były przedmiotem interpretacji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika