Czy otrzymana na podstawie art. 41 ust. 4 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (...)

Czy otrzymana na podstawie art. 41 ust. 4 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych refundacja uzasadnionych kosztów związanych z podziałem nieruchomości oraz czynnościami związanymi z rozgraniczeniem nieruchomości oraz ewidencją gruntów i budynków, którą refunduje Skarb Państwa jest wolna od podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 47 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ?

Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.- w brzmieniu obowiązującym do 30.06.2007 r.) oraz art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1590) - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Tryb. postanawia stanowisko w indywidualnej sprawie przedstawione przez Spółdzielnię we wniosku z 25.06.2007 r. (złożonym 28.06.2007 r.) według którego otrzymana na podstawie art. 41 ust. 4 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych refundacja uzasadnionych kosztów związanych z podziałem nieruchomości oraz czynnościami związanymi z rozgraniczeniem nieruchomości oraz ewidencją gruntów i budynków, którą refunduje Skarb Państwa jest wolna od podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 47 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych uznać za nieprawidłowe.

Porady prawne

Przepis art. 14 a § 1 Ordynacji podatkowej (w brzmieniu obowiązującym do 30.06.2007 r.) stanowi, iż stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W myśl art. 14 a § 4 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa (w brzmieniu obowiązującym do 30.06.2007 r.) udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1590) wnioski o wydanie pisemnych interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnych sprawach wniesione przed dniem wejścia niniejszej ustawy podlegają rozpatrzeniu na podstawie przepisów ustawy - Ordynacja podatkowa, w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy.

Wnioskiem z dnia 25.06.2007 r. (wpływ do tut. organu 28.06.2007 r.) Spółdzielnia wystąpiła o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie przedstawiając następujący stan faktyczny.

We wniosku Spółdzielnia podała, iż zgodnie z obowiązującym od 2007 r. brzmieniem art. 16 ust. 1 pkt 44 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych wolne od podatku dochodowego są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

Spółdzielnia podała również, iż otrzymuje na podstawie art. 41 ust. 4 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych refundację uzasadnionych kosztów związanych z podziałem nieruchomości oraz czynnościami związanymi z rozgraniczeniem nieruchomości oraz ewidencją gruntów i budynków, którą refunduje Skarb Państwa.

W związku z powyższym Spółdzielnia skierowała następujące zapytania:

1) czy w świetle art. 16 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do dochodów z 'gospodarki zasobami mieszkaniowymi' można zakwalifikować:

a) otrzymane od mieszkańców odsetki za zwłokę w płaceniu opłat eksploatacyjnych i czynszy za lokale mieszkalne,

b) otrzymane odsetki od lokat bankowych, ponieważ na lokatach są pieniądze pochodzące z wpłat mieszkańców na opłaty eksploatacyjne i fundusz remontowy, które nie są od razu wydatkowane oraz pieniądze pochodzące z wpłaconych wkładów budowlanych,

c) dochody za wynajem lokali użytkowych (sklepy, punkty usługowe), które znajdują się w budynkach mieszkalnych (na parterze i w piwnicach),

d) dochody za wynajem za dodatkową opłatą niektórym członkom Spółdzielni dodatkowych piwnic znajdujących się w budynkach mieszkalnych,

e) dochody z eksploatacji garaży, do których mieszkańcy posiadają spółdzielcze własnościowe prawo i wnoszą opłaty na podstawie art. 4 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych,

2) czy do kosztów uzyskania przychodów z 'gospodarki zasobami mieszkaniowymi' można zakwalifikować koszty prowadzenia windykacji należności opłat za eksploatację lokali mieszkalnych i z tytułu czynszu mieszkalnego (wydatki na opłaty sądowe i za czynności komornika).

3) czy otrzymana na podstawie art. 41 ust. 4 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych refundację uzasadnionych kosztów związanych z podziałem nieruchomości oraz czynnościami związanymi z rozgraniczeniem nieruchomości oraz ewidencją gruntów i budynków, którą refunduje Skarb Państwa jest wolna od podatku dochodowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 47 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

Niniejszym postanowieniem tut. organ rozpatruje wniosek Spółdzielni o udzielenie pisemnej interpretacji dotyczącej zapytania, czy otrzymana na podstawie art. 41 ust. 4 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych refundacja uzasadnionych kosztów związanych z podziałem nieruchomości oraz czynnościami związanymi z rozgraniczeniem nieruchomości oraz ewidencją gruntów i budynków, którą refunduje Skarb Państwa jest wolna od podatku dochodowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 47 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Wniosek o interpretację w części dotyczącej pozostałych zapytań tut. organ rozpatrzył odrębnymi postanowieniami.

Według Spółdzielni otrzymana od Wojewody refundacja kosztów podziału nieruchomości jest dotacją otrzymaną z budżetu państwa.

Stanowisko tut. organu jest następujące.

Stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 47 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) wolne od podatku dochodowego są dotacje otrzymane z budżetu państwa lub budżetu jednostki samorządu terytorialnego, z wyjątkiem dopłat do oprocentowania kredytów bankowych.

Zgodnie z art. 106 ust. 2 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 249, poz. 2104 ze zm.) dotacjami są, podlegające szczególnym zasadom rozliczania, wydatki budżetu państwa przeznaczone na:

1) finansowanie lub dofinansowanie:

a) zadań z zakresu administracji administracji rządowej oraz innych zadań zleconych jednostkom samorządu terytorialnego ustawami,

b) ustawowo określonych zadań, w tym zadań z zakresu mecenatu państwa nad kulturą, realizowanych przez jednostki inne niż jednostki samorządu terytorialnego,

c) bieżących zadań własnych jednostek samorządu terytorialnego,

d) zadań zleconych do realizacji organizacjom pozarządowym oraz podmiotom wymienionym w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Nr 96, poz. 873 oraz z 2004 r. Nr 64, poz. 593, Nr 116, poz. 1203 i Nr 210, poz. 2135) zwanym 'organizacjami pozarządowymi',

e) kosztów realizacji inwestycji

2) dofinansowanie działalności bieżącej ustawowo wskazanego podmiotu,

3) dopłaty do określonych rodzajów wyrobów lub usług, kalkulowanych według stawek jednostkowych,

3a) realizację programów finansowanych z udziałem środków, o których mowa w art. 5 ust. 3 pkt 2, lub projektów realizowanych w ramach tych programów,

4) dopłaty do oprocentowania kredytów bankowych w zakresie określonym w odrębnej ustawie,

5) pierwsze wyposażenie w środki obrotowe nowo tworzonych zakładów budżetowych i gospodarstw pomocniczych jednostek budżetowych.

Na podstawie powyższych przepisów w ocenie tut. organu otrzymana przez Spółdzielnię refundacja kosztów podziału nieruchomości nie stanowi dotacji z budżetu państwa, a tym samym otrzymana kwota nie stanowi dochodu wolnego od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 47 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Stanowisko Spółdzielni przedstawione we wniosku, iż otrzymana na podstawie art. 41 ust. 4 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych refundacja uzasadnionych kosztów związanych z podziałem nieruchomości oraz czynnościami związanymi z rozgraniczeniem nieruchomości oraz ewidencją gruntów i budynków, którą refunduje Skarb Państwa jest wolna od podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 47 ustawy - tut. organ uznaje za nieprawidłowe.

W myśl art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej (w brzmieniu obowiązującym do 30.06.2007 r.) interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Natomiast jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy. Jednocześnie tut. organ informuje, że przedmiotowa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Spółdzielnię i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia.

Interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego jest wiążąca do czasu zmiany przepisów prawa, które były przedmiotem interpretacji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika